Fotoğraflarla Konya’da Bulunan Mozaikli Gymnasium

Konya’nın Sarayönü ilçesindeki bir inşaat alanında, Roma dönemine ait, geometrik desenli bir mozaik tabana sahip olan bir gymnasium bulundu. Antik dönemde gymnasiumlar, çeşitli sporların yapıldığı yerlerdi.

Gymnasiumlar, Antik dönemde halka açık yarışmalara katılan atletlerin beden eğitimi için düzenlenmiş, çevresinde revaklı avlular bulunan büyük yapılardı. F: AA

Gymnasium, antik Laodikeia şehrinin yakınlarında bulunan özel arazisinde bir bina inşa etmek isteyen bir kişinin, mülkünün arkeolojik bir yerde olup olmadığını belirlemek için inşaat izni için yerel müze müdürlüğüyle temasa geçmesiyle keşfedildi.

Gymnasiumlar aynı zamanda sosyalleşme ve entelektüel uğraşılar için de kullanılırdı. F: AA

Bölgenin üçüncü derecede sit alanı olması dolayısıyla müze müdürlüğü uzmanları, inşaatın yapılması planlanan yerde sondaj kazısı gerçekleştirdi.Gymnasium kelimesi, Yunanca “çıplak” anlamına gelen gymnos sözcüğünden türetilmiştir. F: AA

Müze yetkilileri, arazinin 3. derece bir arkeolojik alan üzerinde olduğunu ve 373 metrekarelik bir alana yayılan kazılarda, Antik Yunanca yazıtlı karmaşık geometrik desenli bir mozaik ortaya çıkardıklarını söyledi.

Antik Yunan döneminde bu yapılara gymnasion, Antik Roma döneminde ise gymnasium deniyordu. F: AA

Konya Müzesi Müdürlüğü ekibinin on günlük kazı çalışmaları ile bölgede mozaikler, sütunlar ve sütun kaideleri ortaya çıkartıldı. Göz kamaştırıcı mozaik tabanın ortasında, “Dökumanos’un oğlu Ergenus adına yapıldı” yazdığı belirtildi.

Gymnaso ise idman yapmak anlamına geliyor. F: AA

Konya Müze Müdürlüğü’nden Yusuf Benli, kentte geometrik mozaiklerin nadiren bulunması nedeniyle alanın son derece eşsiz olduğunu söyledi.

Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak, kazı çalışmalarının ardından bölgenin korunması için bir proje hazırladıklarını ve daha sonra buranın ziyaretçilere açılacağını belirtti.

Konya’da keşfedilen göz kamaştırıcı Gymnasium ve taban mozaikleri. F: AA

Bulgularla ilgili heyecanını dile getiren Solak, bölgenin İstanbul otoyolunun yakınında yer aldığını ve bu sayede kentten geçen birçok insanın burayı ziyaret edebileceğini söyledi.Alanın içerisinde bir de devşirme malzemelerden yapılmış bir mezar ortaya çıktı ancak bu mezarın çok daha sonra yapıldığı anlaşıldı.

Konya’daki inşaat alanında keşfedilen mozaikli Gymnasium’un havadan görüntüsü. F: AA

Konya’da İnşaat Alanında Geometrik Mozaikli Gymnasium Bulundu

Adıyaman’daki Tarlada Bulunan 1500 Yıllık Mozaikteki Yazıt Okundu

Perge’de Truva Savaşı’ndan Bir Sahneyi Betimleyen Mozaik Bulundu

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login