Avustralya’da 600 Yıl Önce Öldürülen Aborjinin Ölüm Nedeni Keşfedildi

Antropologlar, 600 yıl önce öldürülen bir Aborjinin cinayet gizemini çözmeyi başardı. Analizlere göre daha önce de şiddete maruz kalmış adam, kafasına bumerang isabet etmesi sonucu ölmüş.

Adamın mezara yatırılış şekli, özenle konulduğunu gösteriyor. F: Michael Westaway

Adamın mezara yatırılış şekli, özenle konulduğunu gösteriyor. F: Michael Westaway

Araştırmanın başyazarı Griffith Üniversitesi’nden Michael Westaway ve ekibi, Avustralya’da nehir kenarında buldukları 600 yıllık iskeletin bumerang çarpması sonucu öldüğünü ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, 600 yıl önce ölen bir Aborjinin ölüm nedenini bulabilmek için OSL tarihleme labaratuvarını kullanarak parçaları biraraya getirdi. Optically Stimulated Luminescence (OSL) tarihleme labaratuvarı, kuvars ve feldispat gibi doğal yollarla oluşan minerallerin ilk defa ışığa maruz kaldıkları zamanı tespit etmek için kullanılabiliyor.

2014 yılında bir Aborjin tarafından keşfedilen iskelet, yerliler tarafından Baakantji dilinde “Büyük abi” anlamına gelen “Kaakutja” olarak adlandırılmıştı.

İlk bulunduğu anda bu iskeletin, Avrupalılar 1800lü yıllarda Avustralya’ya geldikten kısa bir süre sonra birçok Aborjinin ölümünden sorumlu tutulan İngiliz Yerli Polisi tarafından öldürülen bir adama ait olduğu düşünülmüştü.

Fakat daha sonraki araştırmalar, bu adamın 1200lü yıllarda, Avrupalılar buraya metal silahlarıyla gelmeden çok önce ölmüş olduğunu gösterdi.

Travma, göz çukuru boyunca görülebiliyor. F: Michael Westaway

Travma, göz çukuru boyunca görülebiliyor. F: Michael Westaway

Üniversite yaptığı açıklamada, “İskelet üzerine yapılan analizler, adamın yüzünde daha sonra iyileşmemiş büyük bir kesik olduğunu, bu kesiğin ve kemik kırıklarının kaşından çenesine kadar olduğunu ortaya çıkardı. Dolayısıyla adamın ölüm sebebi muhtemelen buydu.” denildi.

Araştırmacılar ayrıca, adamın kaburgalarından ikisinin kırılmış olduğunu ve bu taraftaki kolunun kesilmiş olduğunu keşfetti. Yapılan analizlerde adamın kafasında iki tane daha yara olduğu fakat bu yaraların daha sonra iyileşmiş olduğu tespit edildi. Buna göre bu yerli, daha önce de şiddete maruz kalmıştı.

Fakat araştırma ekibi, adamın ölümüne sebep olan kafatasındaki büyük yaranın, genellikle metal bir silahla yapılmış bir yaraya benzediğini söylüyor. Bu yaranın ne şekilde oluştuğunu daha iyi anlayabilmek adına, iskeletin öldüğü dönemde yakınlardaki kayalara yapılmış resimler de incelendi. Kaya resimlerinde betimlenen insanlar ellerinde “Lil-lis” denilen tahtadan yapılan bir çeşit bıçak ve bumeranglar tutuyor.

Araştırma sonuçları geçtiğimiz günlerde Antiquity dergisinde yayımlandı.


Xinhua. 26 Eylül 2016.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login