Aborjinler, Bumerangları Çok Farklı Amaçlarla Kullanıyorlardı

Aborjinlerin kullandığı bumeranglara yapılan kullanım analizleri, bu objelerin aslında birçok farklı amaç için kullanıldığını gösteriyor.

Avustralya Aborjinlerinin taş aletlere şekil vermek amacıyla kullandıkları bumerangların kenar ve yüzeylerinin incelenmesi sonucunda ulaşılan bulgular araştırma ekibi tarafından yayımlandı.

Bumerangların sadece fırlatıldığında geri dönen nesneler olduklarına yönelik yaygın bir kanı olsa da, Griffith Üniversitesi’nden arkeologların yürüttüğü araştırma, bu geleneksel ahşap objelerin pek çok farklı işlevleri olduğunu gösterdi.

(Efsaneleri ve Etkileyici İnanç Sistemleriyle Aborjinler)

Griffith İnsan Evrimini Araştırma Merkezi’nden bir araştırma ekibi, Sydney Avustralya Müzesi’nin ülkenin çeşitli bölgelerinden topladığı 100 bumerangın yüzeyindeki mikroskobik izleri analiz etti. 

Avustralya Aborjinlerinin taş aletlere şekil vermek amacıyla kullandıkları bumerangların kullanım analizleri sonucunda ulaşılan bulgular, araştırma ekibi tarafından Arkeoloji Bilimleri Dergisi’nde (Journal of Archaeological Science) yayımlandı.

İzlerin morfolojik kategorileri (a) kullanım alanı doğrusal baskılara işaret ediyor; (b) kullanım alanı nokta şeklinde baskılara işaret ediyor; (c) kullanım alanı çentiklere işaret ediyor. C: Griffith University

Doktora adayı Eva Martellotta, bumerangların kenar ve yüzeylerindeki mikroskobik izleri incelemek için Dr. Michelle Langley, Profesör Adam Brumm ve Dr. Jayne Wilkins’ten yardım aldı. İncelemeler sonucunda araştırmacılar, Avustralyalı Aborijinlerin bu objeleri geçmişte hangi amaçlar için kullanıldıklarını konusunda daha net bir fikir sahibi oldular.

“Her bumerang attığınızda geri gelmez. Bumerangların çoğu avlanmak veya savaşmak gibi amaçlar için kullanılıyordu, bunun yanında atıldığında geri dönen bumeranglar çocuklar için ya oyuncak, ya da eğitim aracı olarak kullanılıyorlardı.” diyor Martellotta.

“Bumerangların üzerinde taş aletleri şekillendirmek amacıyla kullanıldıklarını gösteren izler gördük. Bu izlerin çok da alışılmışın dışında olduğunu söyleyemeyiz, Avrupa’daki arkeolojik kazı alanlarında bulunan kemik parçalarının üzerinde de bu tarz izler var. Örneğin, Neandertaller 500.000 yıl önceden başlayarak taş aletleri şekillendirmek için kemiklerden faydalanmaktaydı.”

“Avustralya Aborjinlerinin çeşitli durumlarda taş aletlere şekil vermek amacıyla kullandıkları sert ahşap bumerangların kenar ve yüzeylerinin incelenmesi sonucunda ulaşılan bulgular, bumeranglar gibi günlük objelerin pek çok farklı amaçla kullanıldıklarını gözler önüne seriyor.”


Griffith University. 14 Nisan 2021.

Makale: Martellotta, E. F., Wilkins, J., Brumm, A., & Langley, M. C. (2021). New data from old collections: Retouch-induced marks on Australian hardwood boomerangs. Journal of Archaeological Science: Reports, 37, 102967.

Ege Üniversitesi İngilizce Mütercim ve Tercümanlık bölümü öğrencisi.

You must be logged in to post a comment Login