Avustralya Yerlilerinin Sözlü Geleneği 10,000 Yıllık Doğa Değişimleriyle Eşleşiyor

Avustralya yerlilerinin hikayeleri, deniz seviyesindeki değişimler ve kara parçalarının kaybolması gibi 10,000 yıldan bile daha önce gerçekleşen olayları oldukça doğru bir şekilde anlatıyor.

avustralya yerli hikayeleir doğa değişimlerini anlatıyor

Monero Aborjin dansçıları, Sydney Botanik Bahçesi’de koşucuları izliyor. (AFP/Torsten Blackwood)

New England Üniversitesi’nden Nick Reid, Avustralya’nın genelinden yerli halkların hikayeleriyle, son 20,000 yılda deniz seviyesindeki yükselmelerin bilimsel kronolojisini karşılaştırdı. Reid, yerli halkların sözlü geleneklerinin, bilinen deniz seviyesi değişimlerini ve kara kütlesindeki azalmaları doğru olarak belgelediğini belirtti.

Reid, Cairns yağmur ormanları gösterildiğinde Aborijinlerin “Ah, aslında çok uzun bir zaman önce orası yağmur ormanı değildi, orası açık bir ormanlıktı” gibi açıklamalar yaptığını söyledi. Gerçekten de bu ormanlar üzerinde yapılan polen analizleri bu sözleri doğruluyor. Reid, yapılan analizlerin Cairns yağmur ormanlarının 7,500 yıllık olduğunu ve daha öncesinde de gerçekten açık ormanlık alan olduğunu gösterdiğini söyledi.

Aboijin hikayelerinde, Avustralya’da çoğunun nesli Pleistoesen (16,000-50,000 yıl önce) döneminde tükenen büyük hayvanlardan (megafauna) ve kuyrukluyıldızlardan da bahsediliyor. Reid bu durumun, yerli Avustralyalıların kültürünün devamlılığını gözler önüne serdiğini söylüyor.

xuTlKEC

Cairns yağmur ormanları

Hikayeler 10,000 yıldan uzun bir süre boyunca sözlü anlatım sayesinde günümüze kadar gelmiş. Reid “Eğer insanlar 10,000 yıl önce bu hikayeleri anlatıyorduysa, ve bugün hala anlatmaya devam ediyorlarsa, bu kültürün devamlılığının gerçek bir kanıtıdır. Bu örnekte aynı hikayenin 500 nesil boyunca aktarımından bahsediyor olabiliriz. Bu olağanüstü bir şey. Bunu sadece bozulmamış bir kültürde yapabilirsiniz” diyor.

Profesör Reid, bundan sonra biliminsanlarının binlerce yıl önce yaşandığını bildiği başka olayları inceleyerek araştırmayı genişletmek istiyor.


abc.net.au

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply