Athena Tapınağı’nda Bulunan Büstler Müzede Sergilenecek

Phokaia Antik Kenti’nde Athena Tapınağı’nın kalıntılarında bulunan iki at ve iki griffon büstü, İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergilenecek.

İzmir’in Foça ilçesinde yer alan Phokaia Antik Kenti’nde, Athena Tapınağı’nın 2.600 yıllık kalıntıları arasında bulunan iki at ve iki griffon büstü, restorasyon çalışmalarının ardından İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergilenecek.

Phokaia Antik Kenti’ndeki Athena Tapınağı kalıntılarında 2000 yılında bulunan 130 santimetre ila 140 santimetre boyları arasında değişen at ve griffon büstleri için İzmir Arkeoloji Müzesi uzmanları tarafından geçen yıl başlatılan konservasyon ve restorasyon çalışmaları sona eriyor.

(İlgili: Türkiye Müzelerinde Görülmesi Gereken 50 Eser)

Tüf taşından yapılmış, “protome” olarak adlandırılan, duvar süsü amacıyla kullanılan heykeller, çalışma tamamlandıktan sonra 2022 yılında İzmir Arkeoloji Müzesi’nde teşhire alınacak.

Benzersiz olarak nitelenen eserlerden at büstlerinin Tanrıça Athena’ya ithafen; kartal başlı, aslan gövdeli ve kanatlı mitolojik kuş olarak tanımlanan griffonların ise dönemin inancına göre “tapınağın bekçiliğini yapmaları” için duvarlara yerleştirilmiş olabileceği tahmin ediliyor.

Athena Tapınağı, doğal kaya üzerine yerleştirilmişti ve tapınak alanı daha önce Kibele tapınım bölgesi olarak kullanılıyordu.

İzmir Arkeoloji Müzesi Müdürü Cengiz Topal, “Kazılardan ele geçen verilerden, buranın daha önce Kibele kültüne ilişkin tapınım alanı olduğunu, milattan önce 6. yüzyıldan sonra da tapınaklar yapıldığını, son evresinde de Athena tapınağı olarak kullanıldığını biliyoruz.” diyor.

Topal, Foça’daki ilk tapınağın yapım evresinin Efes ve bölgelerdeki diğer tapınaklardan daha eskiye dayandığını belirtiyor.

“Athena Tapınağı tarihsel olarak ön planda ama buluntu, kalıntı olarak çok veri yok. Çünkü gördüğünüz gibi modern Foça yerleşmesi antik Phokaia kentinin tamamen üstüne konumlanmış durumda. Antik yapılar geçmiş dönemlerde kullanıldığı, oradaki mimari elemanlar başka yapılarda kullanılmış olduğu için o inanç kültü de sona ermiş olduğu için maalesef elimizde çok fazla veri yok ama bu tarihsel değerinden bir şey kaybettirmiyor sadece görsel olarak eksik.”

Bulunan eserler arasında griffon ile at süslemeleri olduğunu belirten Topal, “Eserlerin restorasyonlarını yapıp İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergilemek üzere çalışmaları başlattık. Griffonlardan biri hemen hemen tamamlandı. Restorasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra ziyaretçileri ile buluşacak.” diyor.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login