Athena Tapınağı Yazıtı: Yurtdışındaki Eserlerimiz

Aydın’daki Priene Antik Kenti’nde yer alan Athena Tapınağı’na ait bu yazıt, MÖ 334-330 civarına tarihleniyor. Her iki tarafı da yazılı olan mermer blok, 1870 yılından beri British Museum’da bulunuyor.

(C: The Trustees of The British Musuem)

Ön taraftaki yazıtta, Büyük İskender’in tapınağın tamamlanması için bağışladığı parayı kaydediliyor.Diğer yazıtta ise Rodos’un Karion ve Dryussa’nın ihtilaflı toprakları için Priene lehine verdiği ödül yazılı.

(C: The Trustees of The British Musuem)

Bölgede bulunan yazıtlardan öğrenildiği kadarıyla, Karion ve Dryussa aslen Karia kasabası olan ve bilinmeyen bir zamanda ele geçirilerek topraklarının komşu devletler arasında paylaştırıldığı anlaşılan Melia halkına aitti. Melia, ait olduğu İon Birliği’nin kararıyla yerle bir edilen antik İonya’nın bir Karya polisiydi. Bunun, birliğin bilinen ilk icraati olduğu düşünülüyor.

Priene ile Samos arasında, önceden Melia’ya ait olan ancak Melia Savaşı’nın (Meliakos polemosunun) sonuçlanması üzerine birliğin bazı şehirlerine yeniden dağıtılan toprakların mülkiyetine ilişkin bir arazi yerleşimi davasını kaydeden uzun bir Priene yazıtında bahsediliyor.

You must be logged in to post a comment Login