Arjantin’deki Bir Toplu Mezarda 3000 Yıllık Bakır Maske Bulundu

Arjantin’de, Güney Amerika’nın şimdiye kadar bilinen en eski bakır objesi olan 3000 yıllık bir maske bulundu.

And Dağları’nın Arjantin tarafında keşfedilen 3000 yıllık bakır maske. F: Leticia Inés Cortés & María Cristina Scattolin / Antiquity 2017

1 milimetre kalınlığında, 18 cm uzunluğunda ve 15 cm genişliğinde olan maske oldukça özenli hazırlanmış. Maskenin çok ince ve kırılgan olmasından dolayı, arkeologlar bakır rengine görmek için üzerindeki kir tabakasını temizlememeye karar verdi.

Buna rağmen, 3.000 yıl aradan sonra bile maskeye açılan gözler, burun ve ağız delikleri hâlâ net bir şekilde duruyor. Maskenin etrafına açılmış bir dizi küçük delik, kafaya iplerle tutturulmuş olabileceğini düşündürüyor.

Araştırmacılar, “Bu maske, bugüne kadar And Dağları’nda keşfedilen en eski kasten şekillendirilmiş bakır nesne ve bu teknolojinin orijininde birden fazla bölgenin yer aldığını düşündürüyor.” diyor.

Çocuk mezarında bulunan bakır takı. F: Leticia Inés Cortés & María Cristina Scattolin / Antiquity 2017

Buenos Aires Üniversitesi’nden araştırmanın baş yazarı Leticia Inés Cortés, “3000 yıl kadar önce bir zanaatkâr, maskeyi, insan kalıntılarıyla doğrudan bağlantılı olarak gömmeden önce, soğuk çekiçleme ve ısıtma işlemi ile şekillendirdi.” diyor.

Maskenin gömüldüğü mezarda, kadınlar, çocuklar ve erkekler dahil olmak üzere en az 14 kişiye ait kemikler bulundu. Mezar kazıldığında iskeletlerin günümüze kadar iyi korunamadığı, parçalanarak dağıldığı görüldü. Ana mezarın hemen yanında, 8-12 yaşlarında bir çocuk, küçük bir taş boncuk ve bakır bir takı ile gömülmüştü.

Söz konusu keşif, Catamarca Eyaleti, Cajón Vadisi’ndeki La Quebrada köyünün yerel sakinleri tarafından yapıldı. 2005 yılında yağışlı geçen yaz mevsiminde bakır maske açığa çıkmıştı. Bölgedeki resmi kazılar daha sonra başladı ve toplu mezar ile birlikte bakır takıyla gömülen bir çocuk mezarı bulundu.

3000 yıllık bakır maskenin bulunduğu toplu mezar. F: Leticia Inés Cortés & María Cristina Scattolin / Antiquity 2017

Bu metal nesnelerin yaşı – özellikle kasten insan yüzü şeklinde hazırlanmış maske – And Dağları’nın Arjantin bölgelerinde yaşayan insanların, düşünülenden çok daha önce metalleri şekillendirdiğini öne sürüyor. Maske, And kültürünün avcı toplayıcı yaşamdan tarıma geçiş döneminde dövülmüş.

Bu keşif, metal işlerinin And Dağları’nın kuzeyinde daha büyük ve sosyal açıdan daha karmaşık toplumlar arasında ortaya çıktığı fikrini değiştiriyor. Maskenin keşif yeri, gelişmiş metal işlerinin aslında daha küçük, uzak topluluklar arasında yapıldığına işaret ediyor.

İnkaların Kurban Ettiği Çocuk Mumyanın Genetik Tarihi Çözüldü

Azteklerin Korkunç Kafatası Masklarının Sırrı Çözüldü


IB Times. 9 Haziran 2017.

Makale: Cortés, L. I., & Scattolin, M. C. (2017). Ancient metalworking in South America: a 3000-year-old copper mask from the Argentinian Andes. antiquity, 91(357), 688-700.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply