Gelecek Sene Kapsamlı Bir Mısır Tarihi Ansiklopedisi Yayınlanacak

Ünlü Mısırlı arkeolog Zahi Hawass, Mısır-Rusya Bilim Vakfı işbirliği ile Mısır tarihini anlatacak bir ansiklopedi yayınlanacağını açıkladı.

Ünlü Mısırlı arkeolog Zahi Hawass cumartesi günü yaptığı açıklamada Mısır-Rusya Bilim Vakfı işbirliği ile Mısır tarihini anlatacak bir ansiklopedi yayınlanacağını açıkladı.

Pek çok Mısır araştırmasında çalışmış olan Zahi Hawass arkeoloji dünyasının en bilindik yüzlerinden biri F: Egypt İndependent

Yayınlanacak olan ansiklopedide Hawass’ın yaptığı çalışmaların yanı sıra, Mısır uygarlığının bilinmeyen yönleri, anıtlar hakkında ayrıntılı bilgiler ve eski firavunların ve ailelerin tarihi üzerine kapsamlı incelemelere yer verilecek.

Ansiklopedi; Arapça, Rusça ve İngilizce olmak üzere üç dilde yayınlanacak ve yayın genel anlamda Hawass’ın yarım yüzyılı aşkın süredir süren Mısır tarihi hakkındaki düşünceleri, arkeolojik bulguları ve araştırmaları çerçevesinde şekillenecek.

Mısır’ın Eski Kültür Bakanı olan Hawass ve işbirlikçilerin yaptıkları toplantılar sonucunda kitabın ilk baskısının Ocak ayında Uluslararası kitap fuarında görücüye çıkması konusunda karara varıldı.

Hawass arkeoloji dünyasında tartışmalı bir isim

Dünyadaki en tanınmış arkeologlardan biri olan Hawass, Mısır bilimi konusunda önemli bir isim olmasının yanı sıra kimi dönemlerde yaptığı sansasyonel çıkışlar ve oldukça popüler bir yaklaşım takınmasından ötürü akademik olarak oldukça tartışmalı bir karakter.

Mısır’da arkeoloji ve tarih odağında oldukça yoğun bir şekilde çalışma yürütmüş ve devlet kadrolarında yer almış olan Hawass, Mısır’ın dünyaya tanıtılması ve turistik anlamda daha büyük bir ilgi çekmesi için dünyanın pek çok yerinde türlü organizasyonlarda boy göstermekte.

Hawass, geçen aylarda İstanbul’da düzenlenen Heritage Arkeoloji, Restorasyon ve Müzecilik Teknolojileri Fuarı kapsamında da ülkemizde bir sunum gerçekleştirmişti.

Mısır’daki Yeni Piramitin İçinde Firavun Kızının Kalıntıları Bulundu

Mısır Piramitleri Nasıl İnşa Edildi?

Mısır Piramitlerinin 20. Yüzyıl Başında Çekilmiş 9 Fotoğrafı


Egypt İndependent. 11 Haziran 2017.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply