Antalya Müzesi’ndeki Heykelin Sappho Olduğu Anlaşıldı

Antalya Müzesi’nde 1972’den bu yana bulunan portre heykelin, antik dönemin önemli kadın şairlerinden Sappho’ya ait olduğu belirlendi.

Antalya Müzesi’nde bulunan 4. yüzyıl tipi Sappho heykel başı.

Patara Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, heykel ve portre derslerinin bazılarını, dünyanın en önemli heykel müzelerinden Antalya Müzesi’nde yaptığını söylüyor.

Müzede, Perge Antik Kenti’nde bulunduğu belirtilen portrenin dikkatini çektiğini anlatan Işık, “Yaptığım araştırmada portrenin antik dönemin ilk ve en önemli kadın şairi olarak bilinen Sappho’ya ait olduğunu tespit ettim. Portre üzerinde yaptığım çalışmaları, konuk olarak gittiğim yurt dışındaki üniversitelerde akademik incelemeyle de teyit ettim. Çalışmamla ilgili hazırladığım bilimsel makaleyi yakın zamanda yayımlayacağım ve böylece bütün dünya bu eserin Antalya Müzesi’nde olduğunu öğrenecek.” dedi.

(Konya’da Bilinmeyen Bir Demir Çağı Krallığı Keşfedildi)

Portrenin Antalya Müzesi’ne 1972’de geldiğine belirten Işık, portrenin o dönem Yeni Kapı Karakolu ekiplerince kaçakçıların elinden “zor alım” yöntemiyle alınarak müzeye teslim edildiğini söyledi.

Müzede özenle korunan portrenin, ilk kayıtlarda erkek portresi olarak geçtiğini kaydeden Işık, “Milattan önce 4. yüzyılda yapılmış Sappho portresiyle ilgili akademik çalışmamı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde açıklamayı uygun gördüm. Kadınlar Günü’nde antik dönemin en önemli kadın şairinin portresi Antalya’ya armağanım olsun.” dedi.

Sappho, antik dönemin önemli kadın şairlerinden biriydi.

“Antalya’nın Sappho’su”

Prof. Dr. Işık, portrenin adını “Antalya’nın Sappho’su” koyduğunu, bundan sonra eserin literatürde böyle geçeceğini söyledi.

Bunun bir örneğinin de Münih’te yer aldığını belirten Işık,

“Adı ‘Münih’in Sappho’su diye geçiyor. Portrenin, Antalya Müzesi’nde artık çok ayrı, vurgulayıcı bir yere konulması gerekiyor. Türkiye’de başka bir örneği bulunmuyor. İstanbul Müzesi’nde bir Sappho başı var ama başka tipte. Bu, 4. yüzyıl tipinde Türkiye’de bulunan tek örneği, dünya müzelerinde de çok az sayıda var. Dünya çapında bir heykel müzesi olan Antalya Müzesi, bu eserle önemini bir kez daha taçlandırmış oldu.”

(Venedik’te Keşfedilen 5.000 Yıllık Kılıç Malatya Kökenli Çıktı)

Işık, portrenin nerede bulunduğuna ilişkin net bir bilginin olmadığını söylüyor.

Müzede, portrenin Perge Antik Kenti’nde bulunduğunun yazdığını ancak bunun kesin bir bilgi olmadığını belirten Işık, “Yeni Kapı Karakolu, o dönem tarihi Kaleiçi’nde hizmet veriyor. O yıllarda Kaleiçi’nde de bazı temel kazı çalışmaları yapılmış. Kaleiçi’ndeki kazılarda da bulunmuş olabilir.” diyor.

Antik dünyanın önemli bir şairi

Sappho’nun milattan önce 630 yılında doğduğunu belirten Işık, ölüm tarihinin ise milattan önce 570 yılları civarı olduğunu söylüyor.

Şairin, erken döneme ait bir sanatçı olduğuna belirten Işık, “Maalesef şiirlerin yüzde 7-8’lik bir kısmı elimizde, geri kalanları kaybedilmiş. Midilli Adası’nda yaşamış. O dönem Midilli Adası, Anadolu kültürünün içinde kabul edilen bir ada. Bu adalar zaten hiçbir zaman Anadolu kültürü dışında bir gelişim göstermemiş. Sappho, döneminin son derece modern, hiçbir kural tanımayan yaşamıyla biliniyor. Genellikle aşk şiirleri yazıyor. Çok önemli bir kadın şair.”

Sappho kimdir?

Hakkında oldukça az detay bilinen Sappho, MÖ 615 yılında aristokrat bir aileden Lesbos adasında doğdu. Birçok kardeşi olduğu ve Cercylas adında zengin bir adamla evli olduğu düşünülüyor. Şiirlerinden bilindiği kadarıyla Cleis adında bir kızı vardı. Hayatının çoğunu evlenmemiş genç kadınlar için kurduğu okulu yürüttüğü Lesbos’ta geçirmişti. Böylece Sappho bir öğretmen ve şair olarak büyük bir üne kavuşmuştu. 570 yılında doğduğu yer olan Lesbos’ta öldü.

Sappho, tarihte bilinen ilk kadın şairlerden biri. Şiirleri Horace ve Plato gibi büyük ustalardan bile övgüler almıştır. Günümüze ulaşan şiirlerinin sadece parçalardan ibaret olmasına rağmen ünü hala devam etmekte.


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login