Ankara’da Ölen Arkeoloji Öğrencisi Adına Burs Açılması Amaçlanıyor

Ankara’daki Barış Mitingi’nde  geçen hafta gerçekleşen korkunç patlamada hayatını kaybeden arkeoloji öğrencisi Dilan Sarıkaya adına, gofundme isimli sitede bir bağış kampanyası başlatıldı. Bağışlarla Dilan adına Türkiye’deki öğrenciler için bir arkeoloji bursu oluşturulması da planlanıyor.

Kampanyayı başlatan Chicago-Illinois Üniversitesi’nden Doçent Ömür Harmanşah’ın açıklaması şöyle:

“Sevgili dostlar, sevgili meslektaşlar. Dilan Sarıkaya 22 yaşında Çukurova Üniversitesi Arkeoloji bölümü 3. sınıf öğrencisi idi. 10 Ekim 2015’te Ankara’daki barış mitingi patlamasında 105 diğer can ile birlikte hayatını kaybetti. Şu anda işşiz olan anne babası ve acılı ailesine mütevazi de olsa bir miktar yardım sağlamak için bir kampanya başlattık. Toplanan yardımlar elverirse ayrıca Dilan’ın hatırasına Türkiye’de okuyan öğrenciler için bir de arkeoloji bursu oluşturmayı amaçıyoruz, az ya da çok yardımlarınızı ve katkılarınızı bekliyoruz. Aşağıdaki sayfada parasal yardımda kolayca bulunabilirsiniz. Sağlıkla, barışla kalın, sevgili Dilan’ı ve barış için ölen bütün güzel insanları, can kardeşlerimizi hatırlayın.”

Kampanyaya şu linke tıklayarak destek olabilirsiniz: https://www.gofundme.com/4k6ghe8w

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login