Danimarka’da Demir Çağı’nda Kurban Edilmiş İnsan Bulundu

Danimarka’da, Demir Çağı’na ait, insan ve köpek kurbanların iskeletleri ile dolu bataklıklar bulundu.

8 köpek iskeleti ve beraberinde üç bağlama kazığı bulundu. Fotoğraf: Jacob Due/Moesgaard Müzesi

8 köpek iskeleti ve beraberinde üç bağlama kazığı bulundu. Fotoğraf: Jacob Due/Moesgaard Müzesi

Aarhus’un kuzeyindeki Skødstrup’taki kazı alanında, Moesgaard Müzesi’nin “fevkalade” olarak nitelendirdiği, Demir Çağı geleneklerine yeniden ışık tutabilecek bir keşif yapıldı; arkeologlar, insanları ve köpekleri tanrılara adak olarak sunmak amacıyla kullanılan bir bataklık keşfettiler.

Şimdiye kadar, kazı alanında 1 insan ve 8 köpek iskeleti ortaya çıkarıldı. Köpek iskeletleri, üç kazıkla birlikte bulundu ve bu keşif, dönemin dini pratiklerine dair yeni bilgiler ortaya çıkarabilir.

Moesgaard Müzesi arkeoloğu ve kazının direktörü Per Mandrup, “Bu kazılarda çok önemli şeyler keşfetmeyi bekliyorduk çünkü, daha önceden Skødstrup çevresinde, bataklıklardaki kurbanlar ve farklı adak çeşitleri ile birlikte, bir yerleşim yeri ve bir mezarlık alanı da keşfetmiştik. Ancak bu yeni keşifler, umduğumuzun da ötesinde ve bir insan iskeleti bulmuş olmamız ise bizim için bir zirve noktası.” diyor.

Bataklıkta bulunan insan iskeletinin 20’lerindeki bir genç kadına ait olduğu düşünülüyor. Kemikler, bataklığın içindeki bir yığıntının içerisinde, biri sivri uçlu olan 2 kazıkla birlikte bulundular. Arkeologlar, iskeletin kafasından geriye yalnızca çene kısmının kaldığını ve bunun da, kafatasının vücuttan ayrılmış olabileceğinin bir işareti olduğunu belirttiler. İnsan kalıntıları daha fazla araştırma için Moesgaard Müzesi’ne gönderildi.

20’lerindeki bir kadına ait insan iskeleti. Fotoğraf: Due/Moesgaard Müzesi

20’lerindeki bir kadına ait insan iskeleti. Fotoğraf: Due/Moesgaard Müzesi

Yeni keşfin yapıldığı alana 200 metreden yakın bir mesafede Demir Çağı’na ait, 19. yüzyıldan bu yana birçok keşfe ev sahipliği yapan bir bataklık daha mevcut. Arkeologlar bu bataklıkta tanrılara sunulduğu düşünülen 1 insan adağı, yanmış insan kemikleri, 13 köpek iskeleti, tahta bir erkeklik organı ve bir silah hazinesi ortaya çıkardılar.

Mandrup, “Skødstrup’ta, Demir Çağı topluluğunun büyük bir spektrumuna sahibiz: Çok iyi yapılandırılmış bir köy, beraberinde bir mezarlık ve kurbanlık bataklıkları. Bu bize Demir Çağı insanlarının yalnızca dini yaşamlarına değil, savaş ve barış dönemindeki hayatlarına da dair eşsiz bilgiler sağlıyor.” diyor.

thelocal.dk

Marmara Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun. Şu anda uluslararası bir oyun şirketinde lokalizasyon uzmanı olarak çalışıyor. Bir arkeoloji gönüllüsü ve bu alanda yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor. Bilgisayar oyunlarını ve mitolojiyi çok seviyor.

You must be logged in to post a comment Login