Viking İskeletleri Danimarka’da Yeniden Bir Araya Getirilecek

Eski kemikler üzerinde yapılan DNA testleri, yaşanan çatışmalar sonrası ölen iki erkeğin akraba olduklarını gösteriyor.

10. yüzyılda öldürülen Vikinglerin bedenleri Oxford’ta St. John’s College’daki toplu mezarda bulundu. C: Thames Valley Archaeological Services/PA

Kuzey Denizi’nin karşı kıyılarında ölen ve akraba olan iki Viking erkeğinin iskeletleri bu ay Kopenhag’daki bir sergide yeniden bir araya getirilecek.

Cambridge Üniversitesi’nden Danimarkalı Evrimsel Genetik Profesörü Eske Willerslev’e göre, antik kemikler üzerindeki DNA testleri, erkeklerin üvey kardeş ya da yeğen, amca bağı olduğunu gösteriyor. Her ikisi de yaşanan çatışmalar sonucunda hayatını kaybetti.

50’li yaşlarında bir çiftçi olan erkeklerden ilkinin iskeleti, 2005 yılında Danimarka’nın merkezindeki Otterup kasabası yakınlarında bulundu. Kemik analizi, adamın 1.80 boylarında, eklemlerinin çoğunda artrit olduğunu ve büyük ihtimalle tüberkülozun habercisi olan inflamasyon belirtileri taşıdığını gösteriyor.

(Vikingler Kıyameti Önlemek için Mağarada Bir Tekne Yapmış)

Ayrıca kemiklerindeki diğer izler, özellikle de bir saldırı sonucu leğen kemiğinin solunda oluşan bir doku bozukluğu, ölümcül bir bıçak yarası yüzünden olmuş olabilir. Odense Şehir Müzeleri Baş Küratörü Jesper Hansen, “Bu darbeden kaynaklanan yara iyileşmediği için hayatını kaybetmiş olabilir.” diyor. Yara izleri, araştırmacıları, adamın Vikinglerin meşhur baskınlarında yer aldığından şüphelenmesine yol açtı.

İkinci iskelet 2008 yılında Oxford’taki St. John’s College’da bir avlunun altından ortaya çıkarıldı. Bu kazıda arkeologlar, 16-25 yaşları arasında en az 35 gencin kalıntılarını buldu. Adamların 1.000 yıldan daha uzun bir süre önce, Danimarkalıların bir suikast planı yaptığını duyduktan sonra İngiliz Kralı Tedariksiz Ethelred’in, İngiltere’deki tüm Danimarkalıların öldürülmesini emrettiği Aziz Brice Günü katliamında öldürüldüğü düşünülüyor.

Katliamın yapıldığı gün, Oxford’taki Danimarkalılar, günümüzde Christ Church Katedrali olarak bilinen Aziz Frideswide Kilisesi’ne sığındı ancak kasaba halkı onları takip edip, binayı ateşe verdi.

Kemikleri incelerken, arkeologlar toplu mezardakilerin ağır şiddete maruz kaldıklarını gösteren kanıtlar buldu. Yapılan incelemeler, adamın kafatasında bir kılıçla ya da başka bir keskin aletle en az dokuz darbe ya da delik izi oluştuğunu ve sırtından birkaç kez mızraklandığını gösteriyor. Danimarka Ulusal Müzesi Araştırma Başkanı Lasse Sørensen, “Farklı silah türleriyle ağır yaralanma sonucu ölmüş.” diyor. Radyokarbon tarihlemesi, cesetlerin MS 960 ile MS 1020 arasında gömüldüğünü gösteriyor.

Viking Çağı, İskandinavların Avrupa çapında baskınlar, fetihler ve ticaret yaptığı ve Kanada’daki Newfoundland’a kadar ulaştıkları MS 793’ten MS 1066’ya kadarki dönemi kapsıyor. Genetik yakınlıkları tespit edilen bu iskeletler, Danimarka Ulusal Müzesi’ndeki “Baskın” anlamına gelen “Togtet” adlı serginin bir parçası olarak sergilenecek.


The Guardian. 9 Haziran 2021.

Dokuz Eylül Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık bölümü lisans mezunu.

You must be logged in to post a comment Login