Amerika’daki Sergide Terakota Savaşçısının Parmağı Çalındı

Bir süreliğine sergi için ABD’ye gönderilen ünlü Terakota ordusundan birinin parmağı kopartılarak çalındı. Çinli yetkililer örnek ceza istiyor.

Çin’in ilk imparatorunun mezarını koruması için onunla birlikte gömülen devasa terakota ordusu. C: Museum of the Terracotta Army

Çinli yetkililer, Amerika’daki Philadelphia müzesinde sergilenirken, Terakota askerin baş parmağını çaldığı iddia edilen Amerikalı bir adam için örnek ceza talep ediyor.

ABD ve Çin medyasındaki haberlere göre, 24 yaşındaki Michael Rohana, Franklin Enstitüsü’nde Noel öncesi bir partiye katılmıştı ve Çin’in ilk imparatoru ile terakota askerleri sergisinin bulunduğu kilitlenmemiş bir kapıdan girdi.

21 Aralık akşamı saat 9.15’te, aydınlatmak için akıllı telefonunu kullanarak sergi alanına girdi. Terakota askerlerden birinin sol eline ait baş parmağını koparmadan önce, bir askeri kucaklayarak selfie çekti.

(Isparta’da Müze Bahçesinden 1500 Yıllık Heykel Çalındı)

Müze çalışanları 8 Ocak’a kadar eksik parmağı fark etmedi. Beş gün sonra, kamera görüntüleri ve kredi kartı işlemleri yoluyla şüpheliyi takip ettikten sonra, dedektifler Rohana’nın evine gitti.

Çin haber ajansı Xinhua’ya göre, “Rohana itiraf etti… Tarihi baş parmağı masanın çekmecesine saklamıştı.”

USA Today ise, Rohana’nın bir arkadaşının, Snapchat’te kayıp parmağın bir fotoğrafını gördüğünü söyledi. Rohana, önemli bir eserin gizlenmesi ile itham edilerek tutuklandı ve pasaportunu teslim ettikten sonra serbest bırakıldı.

Terakota ordusunu yurtdışı müzelere ödünç veren grubun başındaki isim olan Wu Haiyun, Çin televizyonlarına yaptığı açıklamada, “ciddi bir protesto” gerçekleştirildiğini söyledi ve “ABD’nin faili ciddi bir şekilde cezalandırmasını istiyoruz.” dedi.

(Girit’te Bulunan 6 Milyon Yıllık Ayak İzleri Çalındı)

South Çin Morning Post’a göre, başka bir yetkili şunları söyledi: “Terakota savaşçıları ulusal hazinemiz… Bu hırsızlığa ve mirasımızın yok edilmesine karşı şiddetli öfke duyuyoruz ve kınıyoruz.”

Xinhua, Philadelphia müziğine ödünç verilen 10 kişiden biri olan parmağı kopmuş savaşçıyı, 2.000 yıllık süvari heykeli olarak tanımladı. Bu heykel de, Çin’in ilk imparatoru Qin Shi Huang’ın yanına gömülmüş ve mezarı korumak için görevlendirilen 8.000 kişilik terakota ordusunun bir üyesiydi.

Bu devasa ordu 1974 yılında keşfedildi ve Çin’in en önemli turizm merkezlerinden biri haline geldi.

 


The Guardian. 19 Şubat 2018.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login