Pompeii’nin Erotik Sahnelerinden Oluşan Bir Sergi Açılıyor

Pompeii kalıntıları arasında bulunan erotik sahnelerden oluşan eserler, antik yaşamın en az bizimki kadar karmaşık olduğunu gösteriyor.

Pompeii’nin Lupanar’ında erotik bir fresk, eski bir genelevin kalıntılarından.

Pompeii’nin kalıntıları arasında bulunanlardan oluşan bir erotik sanat sergisi, toplumun her kesimindeki evlerde ve kamusal alanlarda müstehcen sahnelerin bulunduğunu ve görüntülere skandal veya utanç verici bir şekilde bakılmadığını sorgulayan zihinlere göstermeyi amaçlayacak.

Geçen yıl bölgede bulunan bir tören arabasının üzerindeki satir ve nymph resimleriyle süslenmiş iki madalyon da dahil olmak üzere yaklaşık 70 kalıntı, 21 Nisan’dan itibaren Pompeii’nin arkeoloji parkında sergilenecek.

(İlgili: Pompeii’de Çalışan Seks İşçilerinin Hayatı Nasıldı?)

Buna ek olarak, ziyaretçiler, bir uygulama tarafından yönlendirilen siteyi gezerek, Via del Vesuvio boyunca, 2018’de bulunan bir terazide testislerini tartan doğurganlık tanrısı Priapus’u tasvir eden ve 2019 yılında keşfedilen, kuğu kılığına girmiş Roma tanrısı Jüpiter tarafından hamile bırakılan Leda figürünün sahnesi gibi cinsel freskler içeren evleri görebilecekler.

Pompeii arkeoloji parkı müdürü Gabriel Zuchtriegel, “Belli ki zenginlerin evlerinde daha çok tablo vardı ama Pompeii’de erotik görüntüler gerçekten çok yaygındı. Pek çok sanat eseri Yunan mitini ve Yunan geleneklerinden alınan hikayeleri yansıttığından, Romalıların Yunan kültürünü kültürel bir kod olarak nasıl kullandıklarıyla ilgiliydi.” diyor.

MS 79’da Vezüv Yanardağı’nın patlamasıyla gömülen antik Roma kentinin genelevlerinde ortaya çıkarılanlara benzer şekilde, kazılan evlerde çiftleri açık seks sahnelerinde gösteren sanat eserleri bulundu.

Pompeii’deki bir evin yatak odasında keşfedilen bir fresk, Yunan mitolojisinden Leda ve Kuğu’yu tasvir ediyor.

Zuchtriegel, “Akademisyenler, bu sahnelerle süslenmiş odaları bir tür genelev olarak yorumlama eğiliminde olmuşlardır. Ancak evlerin içinde fuhuş için de yer vardı.” diyor.

Uzmanlar genellikle genelevlerdeki cinsel duvar resimlerini sunulan hizmetlerin bir menüsü olarak yorumladılar. Zuchtriegel, “Her bir kapının üstünde sahneler olduğu için biraz buna benziyor, ancak bu tür bir sadeleştirme yapmak her zaman çok riskli. Eski günlük yaşam bizimki kadar karmaşıktı ve bu yerlerde olanları sadece görüntülerden yola çıkarak yeniden inşa etmek riskli.” diyor.

Sergide ayrıca homoerotik sahneleri betimleyen sanat eserleri ve Pompeii’nin en zengin evlerinden biri olan Casa del Bracciale d’oro’da ya da Altın Bilezik Evi’nde bulunan ve hem ziyafetlerde, hem de cinsel olarak efendisine hizmet eden genç bir adamı temsil eden bir heykel yer alacak.

Zuchtriegel, “İnsanlar Pompeii’nin erotik görüntülerine bakıyorlar ve serbestliği görüyorlar ama aynı zamanda yazılı ve yazılı olmayan kuralları da vardı ve aslında bu büyük özgürlük dünyası değildi. Eşcinselliği ele alalım… kesinlikle hoşgörülüydü ama bu, bugün belki de arzu ettiğimiz türden bir katılım ve kabul sunduğu anlamına gelmez.” diyor.

Sergi, 15 Ocak 2023 tarihine kadar açık.


The Guardian. 17 Nisan 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login