Metropolitan Müzesi’nde En Kapsamlı Selçuklu Sergisi Yapılıyor

ABD’nin New York kentindeki Metropolitan Müzesi’nde, Selçuklu dönemine ait 270 eserin yer aldığı “Saray ve Kozmos: Selçukluların Yükselme Dönemi” sergisi yapılıyor.

Metropolitan Müzesi'nde En Kapsamlı Selçuklu Sergisi Yapılıyor

ABD’nin New York kentindeki Metropolitan (Met) Müzesi, “Court and Cosmos: The Great Age of the Seljuqs – Saray ve Kozmos: Selçukluların Yükselme Dönemi” sergisiyle, 11. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar olan Selçuklu sanat eserlerini sergiliyor.

Seramik, cam, alçı, kağıt, ahşap, dokuma ve maden eserlerden oluşan 270 eserin yer aldığı serginin basın açılışında konuşan Met Müzesi Müdürü Thomas P. Campbell, eserlerin 50 farklı koleksiyon ve müzeden geldiğini söyledi.

Serginin küratörlüğünü Met İslam Sanatları Bölümü sorumlusu Sheila R. Canby, İslam Sanatları asistan küratörü Martina Rugiadi ve müzedeki tek Türk küratör Deniz Beyazıt yapıyor.

Beyazıt, yaptığı açıklamada, bugüne kadar hazırlanan en kapsamlı uluslararası Selçuklu sergisinde 270 eserin yer aldığını belirterek, ilk defa Selçuklu üzerine bu kadar kapsamlı bir sergi yapıldığını söyledi. Beyazıt, hem İran’daki Büyük Selçuklular hem de Anadolu Selçuklu ve Selçuklu beyliklerini kapsayan uluslararası bir sergi yapıldığını hatırlattı.

Sergide, Lyon Müzesi’nden getirilen, Selçuklu dönemine ait dünyada tek örnek Aladdin Keykubat’ın adının, lakabının bulunduğu tekstil ürünü, Avusturya’dan getirtilen Artuklu tabağı, İngiltere’den temin edilen Blackas ibriği, erken dönem İslami usturlap, nadir kitaplar ve küfi yazısı Kur’an-ı Kerim bulunuyor.

27 Nisan’da ziyarete açılan sergi, Müzenin Iris ve B. Gerald Cantor Sergi Salonu’nda 24 Temmuz’a kadar gezilebilecek.


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login