Altı Kafataslı Mezar, Klan Savaşına İşaret Ediyor

Kuzey İskoçya’daki bir mezarda, şiddetli bir klan savaşının mağdurları olabilecek kalıntılar bulundu.

Soldaki kafatası ölümcül bir yara bulgusu gösteriyor. C: Bradford Üniversitesi

İskoçya’nın Portmahomack köyünde bulunan iki iskeletin etrafında dört kafatasın bulunuyor. Kalıntıların 15. yüzyıldan kalma olduğuna inanılıyor.

Arkeologlar, erkek iskeletlerden birinin oldukça güçlü bir adam olduğunu söylüyor. Bu adamın kafatasında ölümcül bir kılıç yarası vardı.

Radyokarbon tarihlemesi ve DNA analizleri, kalıntılar hakkında daha fazla bilgi ortaya çıkarabilir.

(Almanya’daki 1400 Yıllık Savaşçılar Farklı Yerlerden Gelmiş)

Tarihsel olarak bu bölge, Ross ve Mackay klanları arasındaki bir savaş alanıydı.

İskeletler ve kafatasları ilk olarak 1997’de ortaya çıkartıldı. Arkeologlar kalıntıları birkaç yıldır inceliyorlar. Yapılacak yeni analizlerin iskeletler ve diğer dört kafatasının ayrıntılarını hakkında daha fazla bilgi vermesi umuluyor.

İskeletlerin kafataslarının görselleştirilmesi. C: Bradford Üniversitesi

Dr Cecily Spall, “Bu insanların hayattayken ne yediklerini göreceğiz ve nerede doğduklarını belirlemeye çalışacağız. Antik DNA’larından herhangi birinin korunup korunmadığını görmek için onları analiz ettireceğiz.” diyor.

“Bu adamlar akraba mıydı? Baba ve oğul muydu ya da kardeşler miydi? Birbirleriyle ilişkili klan şefleri miydi yoksa rakip miydiler?”


BBC. 4 Eylül 2019.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login