Pikt Monoliti, İskoçya’nın Savaşçı Geçmişini Aydınlatıyor

Yol yapımı sırasında keşfedilen Pikt taşındaki figür yeniden canlandırıldı ve ayrıntılar İskoçya’nın savaşçı geçmişine dair yeni bilgiler sundu.

Tulloch Taşı. C: University of Aberdeen

İskoçya’nın Perth şehrindeki McDiarmid Parkı’nda zemin temizleme çalışmaları sırasında mızrak taşıyan bir erkek figürü tasvir eden yaklaşık iki metre boyunda bir monolit bulundu.

Figürün ana hatları görülebilse de, oymalar belirgin değildi ve taşın yüzeyi kısmen tabakalara ayrılmıştı.

Arberdeen Üniversitesi’nden arkeologlar Kuzey Piktleri çalışmasına öncülük eden 3 boyutlu görüntüler oluşturmak için binlerce fotoğraf çektiler. Bu çalışma, figürü aydınlattı ve diğer taşlarda bulunanlar ile karşılaştırılmasına imkan sağladı.

(İskoçya’daki ‘Boyalı İnsanlar’ 1700 Yıl Önce Kendi Yazılarını Geliştirdi)

Aberdeen Arkeoloji başkanı Profesör Gordan Noble ve Perth Müzesi Arkeoloji küratörü Dr.Mark Hall, “Tulloch taşı” olarak bilinen bu taşın, çalışma için mevcut olan malzeme topluluğuna katkıda bulunan ‘önemli bir bulgu’ olduğunu söylüyor.

Yayımlanan makalede araştırmacılar, adını keşfedildiği yerden alan Tulloch Taşı’nın, Aberdeenshire’daki Rhynie ve Fife’daki Collessie Newton arasında bulunan benzerliklerin, İskoçya’nın belgelenmemiş tarihinin ‘boşluklarını dolduruyor’ olduğunu savunuyor.

Keşif, Aberdeenshire’da ortaya çıkarılan bulguya benziyor. C: University of Aberdeen

Profosör Noble “Bu üç taşı beraber inceleyerek bu şekillerin neyi temsil ettiği hakkında yeni sonuçlar çıkarmayı başardık.” diyor.

“Artık daha önceki araştırmalardan 3. ila 6. yüzyıllar arasında kullanımda olduğunu bildiğimiz Tulloch Taşı’nın üzerindeki adamın, kendine özgü bir mızrak taşıdığını görebiliyoruz.”

“Ayrıca çok farklı bir saç modeli var, bir kask ve kolye takıyor ve sol ayak bileği çevresinde ayakkabı veya sıkı tozluk izlenimi uyandıran hafif bir çizgi var.”

“Diğer taşlarla paralel olarak bu taş da açıkça bir savaşçının tasviri. Bulunduğu yer, Roma kalesinin bulunduğu bir kavşak olan Toy ve Almond Nehirleri’nin bir araya geldiği ve daha sonra Pikt Kraliyet Merkezi olduğu düşünülen noktada. Bu da monolitin elit mezarlığına yerleştirilmiş olabileceğini düşündürüyor.”

“Figürlerin sunumu tüm taşlarda standartlaştırıldığı için muhtemelen orada gömülü birinin tasvirinden ziyade genel kutsal bir görüntüyü temsil ediyor olmalı.”

Dr. Hall, bunun aynı zamanda Anglo Sakson İngiltere’de belgelenmiş fakat daha önce İskoçya’da çok az kanıtının görüldüğü bir savaş efendisine veya savaşçı kültürüne işaret ettiğini söylüyor.

“Anglo Sakson İngiltere’de silah ile gömme örnekleri var ve Beowulf şiiri bu dönemdeki savaşçı kültürünü özetler.”

“Bu, İskoçya’da aynı şekilde kanıtlanamadı fakat burada yeni Tulloch bulgusu ve uzun zamandır bilinen taşların yeniden ele alınması ile savaşçı ideolojisinin taşlara döküldüğünü görebiliriz. Yani bu askeri değerler yapıda görünür olmak ve doğaüstü korumayı teşvik etmek için halka açık şekilde aktarılmıştı.”

Profesör Noble “Bu, savaşçı ideolojisinin yönetici için önemli olduğunu bildiğimiz halde altıncı ve yedinci yüzyıllardan önce, yani İskoçya için tarihsel kayıtlar almaya başladığımız zaman içinde nasıl geliştiğini gösterememiş olmamız gibi bilgi açısından önemli bir boşluğu dolduruyor.”

“Biz bu taşlar üzerinde gösterilen silah taşıyan kişilerin Roma İmparatorluğu’na direnme ve Roma sonrası dönemin bariz hiyerarşik toplumlarını yaratmak için ayrılmaz bir parçası olan savaş odaklı sosyal topluluğu temsil ettiğine inanıyoruz.”

Tulloch Taşı, Perth Transport Future projesinin bir parçası olan A9/A85 şeması için yapı çalışmaları sırasında keşfedildi ve şimdi daha fazla araştırma yapılıyor. Perth’de 2022 yılında açılacak olan ve geliştirilen bir müzede sergilenmek üzere muhafaza ediliyor.

Dr.Mark Hall, “İskoçya’nın Pikt geçmişine dair artan kamu bilinci önemli arkeolojik çalışmalar için yeni fırsatlar oluşturuyor. Son Pikt bulgularının çoğu insanların daha fazla dikkat etmesinin bir sonucu. Bu taşı çıkaran işçiler, üzerinde bir şey olduğunu fark etti ve yetkilileri uyardılar. Orada daha fazla Pikt taşı bulunması muhtemel ve her yeni taş daha önceki bilgilerimize harika bir katkı sağlıyor” diyor.


Makale: Hall, M., Evans, N., Hamilton, D., Mitchell, J., O’Driscoll, J., & Noble, G. (2019). Warrior ideologies in first millennium AD Europe: New light on monumental warrior stelae from Scotland. Antiquity.

Yıldız Teknik Üniversitesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü.

You must be logged in to post a comment Login