Binlerce İnsan Kemiği ‘Barbar’ Savaş Ritüellerini Gösteriyor

2000 yıl önce savaşmış bir Cermen ordusunun kurbanlarının bulunması, çeşitli nedenlerle arkeologları şaşırtıyor.

Cermen kabilelerinin şiddetli doğası, antik Roma sanatı ve edebiyatında popüler bir temaydı. Bu Roma lahiti, İkinci yüzyılın sonlarında İmparatorluk birlikleri ile “barbar” savaşçıları arasında bir savaşı gösteriyor. C: A. Dagli Orti

Danimarka’daki geniş bir sulak alanda çalışan arkeologlar, kuzey Avrupa’daki “barbar” savaşları hakkında geleneksel fikirlere meydan okuyan 2000 yıllık insan kalıntılarını ortaya çıkardılar. Araştırma, aynı zamanda, Cermen kabilelerin savaşlarını nasıl andıklarına dair de benzersiz bir bakış sunuyor.

Neler bulundu?

Arkeologlar, Danimarka’nın Jutland Yarımadası’ndaki Mossø Gölü’nün kıyısındaki 185 dönüm sulak alan boyunca en az 82 kişinin kalıntılarını içeren 2.095 insan kemiği ve kemik parçası buldu.

Bilimsel çalışmalar, bireylerin çoğunun genç erkek yetişkinler olduğunu ve hepsinin MS 1. yüzyılın başlarında tek bir olayda öldüğünü gösterdi. Kalıntılar üzerinde iyileşmemiş travma yaraları ve aynı zamanda silah buluntuları da bireylerin savaşta öldüğünü gösterdi.

Ekip, 185 dönümün tamamını kazmadı, ancak araştırmacılar kazılan kalıntıların dağılımına dayanarak, yaklaşık 2.000 yıl önce, 380’den fazla insanın göl kıyısındaki vahşi sulara karışmış olabileceğini tahmin ettiler.

Keşif neden çok önemli?

Bulgular, Demir Çağı Avrupa’sındaki tahmin edilen ordu büyüklüklerini önemli ölçüde artırıyor.

Antik Romalı yazarların Germania’nın “vahşi ve zalim” “barbarlar” hakkındaki tüm kayıtlarına rağmen, Cermen kabilelerin savaş kabiliyetleri hakkında çok az şey biliyoruz.

(Kimdi Bu Barbarlar?)

Almanya’da (özellikle Teutoburg Ormanı Savaşı çevresinde yoğunlaşan) bilinen az sayıdaki savaş alanı, çok iyi korunmuş kalıntıların arasında çok az yer kaplıyor ve büyük “barbar” orduların gerçekte ne kadar organize oldukları ve nasıl organize edildiğiyle ilgili soruları yanıtlayamıyor.

Yetişkin bacak kemikleri, savaş alanından alınmış ve bataklık alanına getirilmiş. C: PNAS

Yüzlerce insandan oluşan bir ordunun bölgedeki Demir Çağı köylerinin nüfus ölçeğini aşması, bir savaş bandına bu kadar çok erkek savaşçıyı uzak mesafelerden almak için doğru örgütlenme ve liderlik becerilerini gerektirdiğini düşündürüyor.

Arkeolog Peter Bogucki (bu çalışmada yer almıyor) şimdiye kadar, Demir Çağı güney İskandinavya’sındaki savaş gruplarının yaklaşık 80 kişi olduğunun düşünüldüğünü, bunun Hjortspring’de bulunan ritüel silahlara dayanan bir tahmin olduğunu belirtiyor.

“Eğer bu makalenin tahminleri doğruysa, bu ordular birkaç kat daha büyük olabilir.”

İnsanlar neden bataklıkta savaşıyordu?

Burada gerçekten ilgi çekici olan nokta şu: İnsan kalıntılarının birçoğu, sulak alanın içine girmeden altı ay ya da bir yıl önce kemirgen hayvanlar tarafından yapılmış çiğneme izlerini taşıyor.

Diğer kemikler kasıtlı olarak diğer bölgelerden getirilen taşlarla bir araya toplanmış ve bir durumda, dört farklı şahıstan kalça kemiği parçaları bir ağaç dalı üzerinde işlenmiş.

Bu durum araştırmacıları, bir süre sonra kalıntıların henüz keşfedilmemiş bir savaş meydanından toplandığını ve ritüel olarak bataklığa atıldığından şüphe etmelerine yol açıyor. Ancak, buranın güney bölgelerinde, iskelet kalıntıları toplanırken kolayca göz ardı edilebilecek birçok küçük kemik ortaya çıkarılmıştı. Bu durum, arkeologlara, gerçek savaş alanına çok yakın olabileceğini gösterebilir, diyor çalışmanın eş yazarı Mads Kähler Holst.

(Roma İmparatorluğu’nun Yıkılmasına Mülteci Krizi Sebep Oldu)

Bogucki, kuzey Avrupa’daki bataklıkların ve sığ göllerin binlerce yıllık ritüelistik ve törensel önemine dikkat çekerek, bir süre sonra savaş alanından cesetlerin kaldırıldığına inanıyor ve bataklıktaki müdahalelerin büyük olasılıkla onların anılarını anmaya çalışan insanlar tarafından yapıldığını söylüyor.

“Bu, savaştan sonra yapılan bir anma durumu. Kasıtlı olarak olayın toplu bir şekilde anısını yaratmaya çalışıyorlardı.”

1. yüzyılda Avrupa’nın çoğunda Cermen kabileleriyle savaşmış olsalar da, Roma orduları bu savaşları hiçbir zaman güney İskandinavya kadar kuzeye taşımamıştı ve ekip bu savaşta doğrudan Roma’nın katılımı için kanıt bulamadı.

Holst, “İskeletlerdeki travmalar izleri, iyi donanımlı bir Cermen ordusuyla karşılaşmalarından beklediğimiz gibi gerçekleşmiş.” diyor.


National Geographic. 21 Mayıs 2018.

Makale: Mads Kähler Holst, Jan Heinemeier, Ejvind Hertz, Peter Jensen, Mette Løvschal, Lene Mollerup, Bent Vad Odgaard, Jesper Olsen, Niels Emil Søe, and Søren Munch Kristiansen. 2018. Direct evidence of a large Northern European Roman period martial event and post-battle corpse manipulation. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login