Afyon’da Kaçak Kazı Yaparken Yakalanan Kişi Profesör Çıktı

Afyon’da mezarlıkta kaçak kazıyla define ararken bekçilerin yakaladığı dört şüpheliden biri, Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde profesör çıktı.

Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesinde bir mezarlıkta gece görev yapan bekçiler, mezarlıkta kendilerini görünce kaçan şüphelileri fark etti. Takip sonrası şüphelilerden biri mezarlıkta, bir diğeri ise yakındaki bir evin bahçesinde yakalandı.

Bölgede inceleme yapan bekçiler, iki mezar ortasındaki ağacın altının define amacıyla kazma ve kürekle kazıldığını belirledi. Gözaltına alınan iki şüpheli, emniyetteki ifadelerinde, yanlarında iki kişinin daha olduğunu belirtti. Polis, diğer iki kişiyi de evinde yakalayıp gözaltına aldı.

Şüpheliler emniyetteki sorgularının ardından serbest bırakıldı. Mezarlıkta define kazısı yapanlardan birinin, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Harita Mühendisliği Bölümü Jeodezi Bilim Dalında profesör olduğu anlaşıldı.

(İlgili: 2021 Türkiye’sinden 7 Talihsiz Arkeoloji Olayı)

Mezarlık, Kurtuluş Savaşı döneminde hayatını kaybeden Türk askerlerinin defnedildiği bölge ve 1. Derece Sit Alanıydı. Şüphelilere ‘izinsiz kazı yapmak ve sit alanına zarar vermek’ suçlarından adli işlem başlatıldı.

Profesör emniyetteki ifadesinde, beraberindekilerin cep telefonundaki konumun yerini tespit etme amacıyla mezarlığa gittiğini, kazı sonrası alanı kapatmaya çalışırken yakalandıklarını anlattı.

Üniversite, idari soruşturma başlattı

Afyokarahisar’da mezarlıkta üç kişiyle birlikte kazı yaparken yakalanan profesör hakkında idari soruşturma başlatıldı. Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, “hukuk çerçevesinde gerekeni yapmaktan çekinmeyeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz” denildi.

AKÜ Rektörlüğü’nden yapılan açıklamada, konunun üniversite yönetimini derinden üzdüğü belirtildi.

Profesörün ifadesi

Profesörün ifadesinde şu bilgiler yer alıyor:

“Telefondaki konuma baktığımda eski mezarlık içinde bir noktayı gösterdiğini tespit ettim. Ben, ‘Konumun neresi olduğunu size gösteririm başka da bir şeye karışmam’ dedim. Benim aracıma dördümüz binip, mezarlığa gittik. Mezarlığın bulunduğu yerde araçtan indik. Konumda belirlenen yeri ben tespit ettim. İki mezar arasında bir noktaydı.”

Kazdıkları alanda mezar olduğunu belirten taş veya yazı bulunmadığını anlatan profesör, diğer üç kişinin onun belirlediği yeri kazmaya başladıklarını söyledi.

Profesör, “Belli bir yere kadar kazdıktan sonra bir şey çıkmayacağını anladıktan sonra kapatmaya başladık. Polis otomobilini görünce kaçmaya başladık. Kazıyı, ‘Burada daha önceden eşkıya parası vardır’ diye cahillik yaparak kazdık. Kazı yaptığımıza pişmanım. Kazı yerinde bir şey bulmadık.” dedi.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login