İstanbul’un Fethinde Ölen Askerlerin Mezarında Kaçak Kazı Yapıldı

İstanbul’un fethi sırasında şehit olan askerlerin defnedildiği şehitlikte “define” bulma amacıyla yapılan kaçak kazı kameralara yakalandı.

İstanbul, Fatih’te yer alan On Sekiz Sekbanlar Şehitliği, 1453 yılında İstanbul’un fethine katılarak şehit olan isimsiz askerlerin defnedildiği yerlerden biri. Şehitlikte, kimliği bilinen tek mezar, Sekbanlar Kethüdası Hızır Oğlu Hamza’ya ait.  Yeniçeri Ocağı’na bağlı Sekban Bölüğü’nden olan ve isimleri bilinmeyen bu askerler için yapılan On Sekiz Sekbanlar Şehitliği’nde anonim bir kitabe de yer alıyor.

Tarihi bilinmeyen kitabede “Fatih Sultan Mehmet Han Hazretleriyle ma’an teşrif buyurup bu mahalde şehiden vefat eden on sekiz sekban aleyhi rahmetuvelgufran hazretlerinin ruhu pür-fütuhlarına el fatiha” yazıyor.

(İlgili: Rumeli Hisarı’nın Altında 125 Metrelik Gizli Geçit Bulundu)

Şimdi ise kimliği henüz belirlenemeyen bir kişi, değerli eşya bulma amacıyla bu şehitlikte kaçak kazı gerçekleştirdi. Gündüz vakti yapılan kazı, güvenlik kameraları tarafından kaydedildi.

Kaçak kazı yapılan alanda incelemelerde bulunan Sanat Tarihi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Şerif Yaşar, “Bu kişi maalesef gündüz vakti ve bunu defalarca yapabiliyor. Toplumumuzda böyle bir definecilik çılgınlığı var. Gördükleri her tarihi alandan altın fışkıracak zannediyorlar. Müslüman ülkelerde, milletlerde mezara kıymetli bir eşya, maden gömülmez” diyor.

“Hemen Mimar Sinan’ın Şehzade Camisi’nin karşısında, On Sekiz Sekbanlar Şehitliği’ndeyiz. Burası, İstanbul’u ilk fetheden askeri grubun içinde şehit olan 18 önemli askerin yer aldığı şehitlik. Burası manevi anlamda çok önemli. Çünkü suru delip gelen bu sekbanlar, sokak içindeki ilk çatışmayı yapıp yine burada da ilk şehit olanlardır. 17 kişinin ismi bile bilinmiyor.”

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login