Notre-Dame Katedrali’ndeki Çalışmalarda Mezarlar Bulundu

Paris’teki Notre-Dame katedralinde, 2019’daki yıkıcı yangının ardından arkeologlar tarafından muhtemelen 14. yüzyıldan kalma birkaç mezar ve kurşundan bir lahit ortaya çıkarıldı.

Kurşun lahdin 14. yüzyıldan kalma bir devlet adamına ait olduğu düşünülüyor.

Kültür bakanlığından Pazartesi günü yapılan duyuruya göre, “olağanüstü bilimsel kaliteye sahip” mezar alanları, transeptin neften geçtiği merkezi noktada antik kilisenin kulesini yeniden inşa etmek için yapılan hazırlık çalışmaları sırasında ortaya çıkarıldı.

Mezarlar arasında “tamamen korunmuş, insan biçimli kurşundan yapılmış bir de lahit” vardı. Tabutun 1300’lerde, yani katedralin inşasını takip eden yüzyılda kıdemli bir devlet adamı için yapıldığı düşünülüyor.

(İlgili: Notre Dame Katedrali: Devrim, Napoleon ve Yangın)

Mezarların yanı sıra, katedralin mevcut zemin seviyesinin hemen altında, sunak alanını neften ayıran bir mimari unsur olan orijinal 13. yüzyılın parçaları olarak tanımlanan boyalı heykellerin unsurları bulundu.

Arkeologlar, ay sonunda rekonstrüksiyon devam etmeden önce çalışmalarını bitirmek için yarışıyorlar.

Arkeologlar, bir çift oyma el de dahil olmak üzere yerden çıkan heykelleri özenle temizliyor ve kazıyorlar. Kazılar sırasında, sakallı bir adamın büstü ve boya izleri hala görülebilen yontulmuş bazı sebze figürleri ortaya çıkarıldı.

Ekip, toprak ve taşların ağırlığıyla bükülmüş gibi görünen lahdin içine bakmak için mini bir endoskopik kamera kullandı.

Baş arkeolog Christophe Besnier, “Dini liderlerin gömüldüğü zamanlarda iyi bilinen bir fenomen olan, kumaş parçalarını, saçı ve her şeyden önce başın üstünde bir yaprak yastığı görebilirsiniz. Bu bitki elementlerinin hala içeride olması, vücudun çok iyi bir koruma durumunda olduğu anlamına gelir.” diyor.

Sakallı bir adamın büstü.

Ulusal Arkeoloji Araştırma Enstitüsü’nden Dominique Garcia, keşfin Orta Çağ’daki cenaze uygulamalarına ilişkin anlayışımızı geliştirmeye yardımcı olacağını söylüyor.

Keşifler, rekonstrüksiyon ekipleri tarafından kuleyi yeniden inşa etmek için devasa iskele kurmaya hazırlanırken, zeminin sağlamlığının kontrol edilmesi sırasında yapıldı.

Bu süreçte, lahdin tuğla boruları arasında uzandığı 19. yüzyıldan kalma bir yeraltı ısıtma sistemi keşfedildi.

Notre Dame Katedrali, 2019’da yıkıcı bir yangın geçirdi.

Tüm bu buluntuların heyecanına rağmen, arkeologlar için saat işliyor. Yeniden inşa projesi devam etmeden önce işlerini bitirmeleri için 25 Mart’a kadar süre verildi. 2024’te katedralin yeniden açılması planlanıyor.


AFP. 15 Mart 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login