Paris’te Yüzlerce Yıllık Notre Dame Katedrali Yanıyor

Paris’teki yüzlerce yıllık Notre Dame katedralinde yangın çıktı. Yangında katedralin çan kulesi yıkıldı.

Paris’teki Notre-Dame Katedrali’ndeki yangın sırasında duman ve alevler yükseliyor. C: François Guillot/AFP/Getty

İtfaiyeciler, katedralde çıkan yangını söndürmek için seferber oldu. Polisler, yangının kazara başladığını ve şantiyedeki bina çalışmaları ile bağlantılı olduğu belirtiyor.

Alevler, Fransa’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan katedralin çatısında çıktı ve hızla kuleyi sararak yıkılmasına neden oldu. Bir kilise sözcüsü, 12. yüzyılın simgesel yapısının tüm ahşap iç kısmının yandığını ve yıkılmak üzere olduğunu söyledi.

(Louvre Müzesi’nde Görülmesi Gereken 25 Eser)

Şehrin belediye başkan yardımcısı Emmanuel Gregoire, acil servislerin sanat eserlerini ve orada depolanan diğer paha biçilmez eşyaları kurtarmaya çalıştığını söyledi.

Notre Dame sözcüsü Andre Finot, Fransız medyasına “Her şey yanıyor, hiçbir şey kalmayacak” dedi.

Fransa’daki Gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri ve Paris’in en çok ziyaret edilen anıtlarından biri olarak kabul edilen, Ortaçağ katedralinin tepesinden yükselen dumanlar görülebiliyor. Şehrin dört bir yanına büyük bir duman dalgası yayıldı ve küller büyük bir alanı kapladı.

Yangında yaralanan olmadı. İtfaiye, büyük bir operasyonun hala devam ettiğini söyledi. Bir belediye başkanı sözcüsü, bölgenin temizlendiğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Ülkemin her vatandaşı gibi bu akşam bir parçamızın yandığını gördüğüm için üzgünüm” dedi.

Macron, yangın nedeniyle televizyonlardan halka sesleneceği, Sarı Yelekliler protestolarına son vermeye yönelik bazı önlemleri açıklayacağı konuşmayı iptal etti.

12. yüzyılda yapılan katedral, Victor Hugo’nun başyapıtı “Notre-Dame’ın Kamburu” romanı ve romandan uyarlanan müzikale de ilham olmuştu.


The Guardian. 15 Nisan 2019.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login