Edirne’de Yıkılmak İstenen Köprü Bizans Köprüsü Çıktı

Edirne’nin Keşan ilçesinde Altıntaş köyünde eski olduğu için yıkılmak istenen köprü, Bizans dönemine ait çıktı.

Edirne'de Yıkılmak İstenen Köprü Bizans Köprüsü Çıktı

Keşan ilçesinin Altıntaş Köyü Muhtarı, köy içerisinde bulunan ve bakımsızlık nedeniyle yıkılma tehlikesi bulunan köprünün yıkılıp, yerine yenisinin yapılması için DSİ’ye yazı yazdı. Daha sonra bölgeye gelen DSİ yetkilileri, yaptıkları incelemenin ardından köprüyü yıkamayacaklarını, çünkü bir tarihi eser olduğunu söyledi.

Geçmiş yıllarda köprünün yıkılıp yerine yenisinin yapılması için köyde bir çalışma başlatıldığını ancak daha sonra anlaşmazlıklar sonucu bundan vazgeçildiğini aktaran Muhtar Ali Aktaş, “Hatta bu zamanda buraya malzeme dahi getirilmiş. Ancak yaşanan anlaşmazlıklar sonucunda bu köprünün yıkılıp, yerine yenisinin yapılmasına izin verilmemiş. Buraya getirilen malzeme de Çamlıca’ya götürülüp, orada bir köprü yapılmış. Daha sonra bu köprü bir kenarının çökmesi nedeniyle küçük bir tadilat görmüş. Bu zamana kadar bu şekilde gelmiş” dedi.

Edirne'de Yıkılmak İstenen Köprü Bizans Köprüsü Çıktı

DSİ tarafından köye 2 adet menfez yapılacağını aktaran Aktaş, “Böyle olunca da biz bu 2 menfezden bir tanesini burada kullanmak istedik. Konuyla ilgili gerekli yazıları yazdıktan sonra DSİ’den gelen mühendis ve mimarlar burayı fotoğrafladılar. Daha sonra da buranın tarihi eser olduğunu ve burayı yıkamayacaklarını söylediler. Bunun üzerine bizler de Keşan Kaymakamlığı aracılığıyla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne bildirdik. 1 Mart 2016 tarihinde burası tarihi eser olduğundan dolayı Sit alanına çevrildi. Orada bana söylenen bu köprünün en az 500-550 yıllık Bizans döneminden kalma bir köprü olduğu” şeklinde konuştu.

Yaşanan gelişmelerin ardından köprünün restorasyonu ile alakalı çalışmalara başladıklarını söyleyen Ali Aktaş; şunları söyledi:
“Konuyla ilgili bu köprünün restore edilmesini ve çevresinin düzenlenmesini istedik. Çünkü bu köprünün etrafı daha önce vatandaşlarımız tarafından çöp atılan bir noktaydı. O nedenle gerekli temizlik yapılıp, gerekli restorasyon olursa, köyümüz çok güzel bir eser kazanacak. Yine hemen bitişiğinde bir foseptik çukuru var. Bunun da buradan kaldırılıp, bu tarihi köprünün çevresinin daha güzel bir yer haline gelmesini istiyoruz. Yine dere ıslahı ile alakalı da DSİ’ye başvurumuz oldu. Hem bu köprünün restorasyonunun yapılması hem de çevresinin temizlenerek bu köprünün ve çevresinin tarihine uygun bir yer haline getirilmesini istiyoruz.”


İHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login