Keşan’da Orta Çağ Yerleşmesi Yok Oluyor

Edirne’nin Keşan ilçesindeki tescilli Orta Çağ yerleşimi göz göre göre yok oluyor. Depolama kapları, duvar kalıntıları gibi birçok eser her yıl deniz tarafından yutuluyor.

Keşan'da Orta Çağ Yerleşmesi Yok Oluyor

Keşan’daki Yayla köyünün kıyı kesiminde yer alan tarihi kalıntılar deniz dalgalarına kurban gidiyor. Yarısından çoğu imara açılarak yok edilen Ortaçağ yerleşimi, 2012 yılında Sit Alanı ilan edildi fakat bölgede hiçbir koruma çalışması gerçekleştirilmedi. Uzmanlar her geçen gün denizin tarihi kalıntıları yuttuğunu ve acilen koruma önlemlerinin alınması gerektiğini söylüyor.

Konuyla ilgili Arkeofili’ye açıklama yapan Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Beksaç, Yayla’nın ne yazık ki çok geç kalınmış bir yer olduğunu söyledi.

Keşan'da Orta Çağ Yerleşmesi Yok Oluyor

Keşan ilçesinin Yayla köyü, Kale mevkiinde bulunan tarihi kalıntıların bir Ortaçağ şehrine tarihlendiğini söyleyen Prof. Dr. Engin Beksaç, “Şehir kapıları göz göre göre yıkılmış. Üç uyduruk yazlık için duvarları sökülmüş” dedi.

“Trakya’nın Zenginliği Korunamamış”

Yayla’nın o yöredeki kale ve yerleşmelerden sadece bir tanesi olduğunu belirten Beksaç sözlerine şöyle devam etti:

“Bölgede Yayla gibi çok yerleşim var. Bunların çoğu tahrip olmuş durumda. Hepsi de tescilli. Araştırması tamamlanmış bir bölge artık Keşan. Fakat durum çok üzücü, tahribatlar hayli ağır. Son olarak bir kaolen şirketini zor bela Karahisar Kalesi’nde durdurabildik. Trakya çok zengin fakat doğru dürüst korunmamış bir yer.”

Keşan'da Orta Çağ Yerleşmesi Yok Oluyor


Fotoğraf: Kadri Baltakıran

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login