Kocaeli’de 2300 Yıllık Kubbeli Mezar Dozerle Dümdüz Edildi

Kocaeli’nin Körfez ilçesine bağlı Kutluca köyündeki 2300 yıllık Kubbeli Mezar önce patlatıldı sonra dozerle yok edildi.

Kubbeli Mezar'ın 2006 yılında çekilmiş fotoğrafı

Kubbeli Mezar’ın 2006 yılında çekilmiş fotoğrafı

Kutluca Köyü’nde, “Yarımbaşmezarlığı” diye anılan yerde mezarı örten kubbesi ve taş halkaların konsantirik bindirme tekniğinde inşası ile yapılan kubbeli mezarı ilk kez ziyaret eden Alman epigraf ve arkeolog F.K. Dörner’di. Dörner’in 1939 daki ilk tetkik gezisi sırasında kubbeli mezar açılmadığı için o güne kadar bilinen Batı Anadolu, Trakya ve Güney Rusya Kubbeli Mezar gruplarından hangisine ait olduğu belirlenememişti.

Kubbeli Mezar'ın 2015 yılında çekilmiş fotoğrafı. Dinamitle patlatılmış.

Kubbeli Mezar’ın 2015 yılında çekilmiş fotoğrafı. Dinamitle patlatılmış.

Daha sonraları Prof. Dr. Arif Müfid Mansel başkanlığındaki bir ekip tarafından burada yapılan kazılar ile Kubbeli Mezar’ın Trakya grubuna ait olduğu saptanmıştı. Burdan yola çıkarak Bithynialıların da bir Trak kavmi olduğu saptanmıştı. Trakya Kubbeli Mezarları ile bu bölgedeki mezarların aynı gruba ait çıkması, Trakya’dan göç eden halkların burada da geleneklerini yaşattıklarını göstermişti. Mansel, bu mezarı MÖ. 4. yüzyıla tarihlemişti.

Kubbeli Mezar'ın son çekilmiş fotoğrafı. Alan dümdüz edilmiş.

Kubbeli Mezar’ın son çekilmiş fotoğrafı. Alan dümdüz edilmiş.

Aradan geçen yıllardan sonra 2003 yılında Kubbeli Mezar’ın büyük ölçüde tahrip edildiği görülmüştü. Fakat mezarın son fotoğrafları tamamen yok edildiğini ve çevredeki ağaçlarla birlikte kubbesinin de yıkıldığını gözler önüne serdi. Böylece son yıllarda artan kültürel miras tahribatlarına bir yenisi daha eklendi ve Kubbeli Mezar tamamen yok oldu. Mezarın yıllar boyunca çekilen fotoğraflarında önce tahrip edildiği, sonra dinamitlendiği, sonraki yıllarda ise dozerle dümdüz edilerek yok edildiği açık bir şekilde görülüyor.


Fotoğraflar: Bünyad Dinç / Magma

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login