Tekirdağ’da Heraion Teikhos Antik Kenti Tıp Tarihini Aydınlatıyor

Tekirdağ’ın Karaevlialtı mevkisinde bulunan Heraion-Teikhos Antik Kenti, 2000 yıllık tıp tarihini aydınlatıyor.

16 yıldır bilimsel kazı çalışmalarının sürdüğü ve Hera’nın Kenti olarak bilinen antik kentin akropolünde, geniş bir alana yayılmış, MÖ. 1. yüzyıla ait “Kült ve Sağlık Merkezi”nin varlığı, mimarisi ve küçük buluntuları keşfedildi.

Heraion Teikhos Antik Kenti'nde bulunan 2000 yıllık ilaç fırını.

Heraion Teikhos Antik Kenti’nde bulunan 2000 yıllık ilaç fırını.

Bu alanda, antik kaynaklarda betimlenen, ilaç yapımında kullanılan tandır şeklinde fırınlar bulunduğunu belirten Kazı Başkanı Prof. Dr. Neşe Atik, bunlardan sadece bir tanesinin bozulmadan ve çökmeden çıkartıldığını söyledi.

Antik şehirdeki sağlık merkezinden çıkartılan buluntuların 2000 yıl önce Trak medeniyetinin tıp yöntemleri hakkında bilgi verdiğini ifade eden Atik, “Kazılarla gün ışığına çıkartılan demir, tunç, kurşun, kemikten yapılmış tıp aletleri (spatula, cımbız, kulak kaşığı, kanca, iğne, çift çatal vb.) ilaç yapımında ve saklanmasında kullanılan kaplar, ölçü kaşıkları ve sağlık tanrısı Asklepios’a sunulan adak figürleri, ilaç fırınlarının da olduğu alanın işlevini belirlemektedir” dedi.

Kazılardan ortaya çıkarılan buluntular ve antik yazarların yazılarından elde edilen verilere göre Trakların dikenli deniz salyangozundan ilaç ürettiği bilgisine ulaşıldığını anlatan Atik,

“Antik yazılara göre dikenli deniz salyangozu (Mureks) kabuklarının fırınlarda eritilmesi, bal ve domuz yağıyla karıştırılması ile elde edilen balsam, yanık tedavisinde kullanılmaktaydı. Eritilmiş ve toz haline getirilmiş mureks diş temizliğinde de kullanılmaktaydı. Antik yazarlar Hippokrates, Dioskurides, Xenokrates ve Plinius’tan aldığımız bilgilere göre, Mureks Kabukları’nın yanı sıra Mureks Salgısı hem sindirim için faydalı olmakta, hem de panzehir olarak da kullanılmaktaydı. Mureks eti ise sirkede bekletilerek şişmiş karaciğerin tedavisinde, yağda pişirilerek kelliğin tedavisinde kullanılmaktaydı. Vücudun şişmiş yerlerine bağlanan eti ise ödeme karşı iyi gelmekteydi.”

Heraion-Teikhos Antik Kenti

Tekirdağ’da Heraion Teikhos Antik Kenti Tıp Tarihini Aydınlatıyor

Tekirdağ’ın Karaevlialtı mevkisindeki yer alan ve “Hera’nın Kenti” anlamına gelen Heraion-Teikhos Antik Kenti, ünlü antik çağ tarihçisi Heredot’un da söz ettiği bir yerleşimdir. MÖ 3. binyıl başından MS 13. yüzyıla kadar kesintisiz olarak yerleşim gören antik kent, en parlak dönemini Klasik ve Helenistik Çağ’da yaşamıştır. Traklar’ın Anadolu’ya gelişinden itibaren uzun süre bir Trak yerleşimi olarak kalmıştır.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login