5,600 Yıllık En Eski İskorbüt Vakası Mısır’da Bebek İskeletinde Bulundu

Mısır’daki Asvan şehrinde Nag Al-Qarmila arkeolojik alanında bullunan ve MÖ 3,800-3,600 yıllarına tarihlenen 1 yaşındaki çocuk iskeletinde, dünyanın bilinen en eski iskorbüt vakası keşfedilmiş olabilir. İskorbüt hastalığı C vitamini eksikliğinde gelişiyor.

İskorbüt hastalığı bulunan iskelet.

İskorbüt hastalığı bulgusuna,  Yale ve Bologna Üniversitelerinin ortak yürüttüğü kazılarda rastlandı.

Mısır Tarihi Eserler Bakanı Mamdouh Eldamaty, 1 yaşındaki çocuğun iskeletinde yapılan incelemelerde, kemiklerin şeklinde değişikliler olduğunun ortaya çıktığını söyledi. Kemiklerdeki değişiklikler çocukta iskorbüt hastalığı olduğuna işaret ediyordu.

Antropolog Mindy Pitre, hastalığın kesin nedeninin belirlenemediğini, fakat kötü beslenme ve  kültürel davranışların iskorbüte neden olabileceğini söyledi. Çocuk iskeletinin üstündeki çalışmalar devam ediyor.

2005’ten beri ekip Asvan ve Kom Ombo arasındaki belirli bölgeleri inceliyor. Araştırma alanı içindeki birçok kaya sanatı eserleri, modern insan faaliyetleri tarafından tehdit ediliyor.

Mısır’ın Nil Vadisi’nde dijital yüzey araştırması ve fotogrametri (fotoğraflı haritacılık) gibi üç boyutlu teknolojiler ilk defa olarak buradaki kaya sanatını ve doğal ortamını belgelemek için kullanıldı. Ekibin amacı bir yandan kaynakları idareli kullanıp, kazı zamanını azaltırken, diğer yandan da tutulan arkeolojik kayıtların kalitesini arrtırmak.


“Earliest historical detection of scurvy discovered in Aswan”, Nevine El-Aref, Ahram Online, 21 Ocak 2016

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login