Mısır’da Hanedanlık Öncesi Kaya Resimleri Bulundu

Mısır’da, Güney Aswan’daki Subeira Vadisi’nde yürütülen arkeolojik çalışmalarda, hanedanlık öncesi döneme (MÖ 5500-3100) tarihlendiği düşünülen kaya resimleri bulundu.

Kumtaşı kayalar üzerine dönemin hayvanları tasvir edilmiş.

Eski Eserler Konseyi genel sekteri Mostafa Waziri konu hakkında yaptığı açıklamada, kumtaşı kayalar üzerine işlenmiş olan kaya resimlerinin hanedanlık öncesi dönemin geç evrelerine ait olabileceğini vurguladı. Resimler üzerinde bahsedilen dönemde insanların sürekli iç içe oldukları hayvanlar resmedilmiş.Bu hayvanlar arasında su samuru, vahşi boğalar, eşekler, ceylanlar bulunuyor. Bu tasvirlere ek olarak bazı kayalar üzerinde aletler ve alet yapımını gösteren izlerle de karşılaşıldı.

Aswan ve Nubia Eski Eserler Genel Müdürü Nasr Salama yeni keşfedilen kaya üzerindeki işaretlerin benzersiz ve oldukça nadir buluntular olduğunu belirtiyor. Ayrıca Salama, bundan önce benzer işaretlerle El-Qarta ve Komombo bölgelerinde karşılaşıldığını söylüyor.

İLGİLİ: Keşfedilen Papirüste Mısır Piramitlerinin Nasıl Yapıldığı Ortaya Çıktı

El-Qarta ve Komombo bölgelerinde daha önce bulunan çizimler, araştırmacıların Subeira Vadisi’nde bulunan yeni çizimleri tarihlemesine yardımcı oldu. Araştırmacılar yaklaşık 15.000 yıllık olduğunu düşündükleri çizimlerin bulunduğu 10 yeni bölümün daha keşfetti.

Kayalar üzerindeki bazı işaretlerin Paleolitik döneme tarihlendiği düşünülmekte.

Araştırmacılar keşfin oldukça önemli olduğunu vurguluyor. Bu işaretlerin özellikle Avrupa’nın güneyinden bildiğimiz prehistorik sanatın Afrika’dan Avrupa’ya doğru gittiğine bir kanıt olarak düşünülebileceği öne sürülüyor.

Mısır’da Kraliyet Kuyumcusu ve Ailesinin 3500 Yıllık Mezarı Bulundu


Ahram Online. 4 Ekim 2017. 

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login