45.000 Yıllık Mağarada Kemik İşleme Atölyesi Tanımlandı

El Miron Mağarasındaki kayalardan yapılmış bir bölmenin incelenmesi, arkeologların burayı Paleolitik bir “tezgah” olarak tanımlamasına yol açtı.

45.000 yıl öncesine kadar İspanya’nın kuzey kıyısı yakınlarındaki El Mirón Mağarası olarak bilinen yerde avcı – toplayıcı gruplar yaşıyordu.

Mağara, 1903’te yerel arkeologlar tarafından keşfedildi ve 1973’te Profesör Lawrence Straus tarafından araştırıldı. Mağaranın sistematik kazısı, 1996 yılında Straus ve Manuel González Morales’in mağarada devam eden büyük araştırmalarına başladıkları ve son Neandertallerin zamanından Tunç Çağı’na kadar uzanan tarih öncesi kalıntıların keşfedilmesine yol açtığı zaman başladı.

Şimdi ise “Magdalenian’de iç mekânın yapılandırılması: El Mirón Mağarası, Cantabria 115. Seviyedeki faunanın analizi” başlıklı bir makalede, baş yazar Doçent Emily Lena Jones, Straus’un 20.000 yıl önce mağarada yaşayan tarih öncesi insanların kemik aletlerini yaptıkları bir bölme veya tezgah oluşturdukları hipotezini test ediyor. Bu, mağaralardaki Paleolitik avcı-toplayıcı yapı örnekleri arasında ender bir durum.

(İlgili: Çürümüş Et, Gerçek Paleolitik Diyetin Temeli Olabilir)

Jones, “El Mirón, insanların uzun bir süre boyunca mağaranın çeşitli yerlerinde yaşadığı devasa bir mağara. Ancak insanlar her zaman bunun gibi Paleolitik mağara sitelerinde yaşamıyorlardı. Onlar, Tarımla uğraşanlara göre daha hareketli olma eğiliminde olan avcı ve toplayıcılardı. İnsanlar yokken mağarada başka hayvanlar yaşıyordu. Buna ek olarak, hayvanların yanı sıra kaya düşmesi gibi insanlarla ilgisi olmayan olayların mağara alanlarında keşfettiklerimiz üzerinde etkisi var.” diyor. 

Bu durum, avcı-toplayıcıların, avcı-toplayıcı olmayanlarla aynı şekilde siteler inşa etmemesi gerçeğiyle birlikte, Paleolitik insanların mağaraların içini nasıl düzenlediğini kesin olarak göstermeyi zorlaştırabilir. El Mirón’da ocaklar, çukurlar ve küçük yapılar, Paleolitik düzenlemeye dair bazı kanıtlar sağlıyor.

Bu özelliklerin yanı sıra, El Mirón Mağarası’nın dibi, bir duvar veya bir sıra olabilecek doğrusal bir kaya düzenine sahipti. Bu özelliğin en azından orada yaşayan insanlar tarafından, muhtemelen hayvan kemikleri ve taşların alet yapmak için işlenmesiyle ilgili olarak kullanılmış ve belki de değiştirilmiş veya hatta üretilmiş olması muhtemel görünüyor. Çünkü mağara, bunun gibi büyük, düzenli düşmüş gibi görünen kayaların benzer başka alanları içermiyor.

Duvar fikri ilk olarak 2018 yılında Straus ve Gonzalez Morales tarafından yazılan bir makalede ortaya atıldı. Bu araştırmada Jones ve meslektaşı Ana B. Marín-Arroyo, Straus ve González Morales’in fikrini test etmek için kaya yapının etrafına atılan kemik parçalarını kullandı.

Jones, “Bizim varsayımımız, bu yapı bölge sakinleri tarafından kullanılmışsa, etraftaki çöpün net bir model göstermesi gerektiğiydi. Analizimiz bunun böyle olduğunu gösterdi. Bu taş yapı bir şekilde kullanılmış gibi görünüyor ve muhtemelen sadece bir çöp yığınını izole etmek için değildi.” diyor.

“Kemik işleme alanıyla ilişkili olması daha olası görünüyor. Muhtemelen kemiklerin çoğu, başlangıçta insanlara yiyecek sağlayan hayvanlara ait olsa da, kemik parçaları mağaranın bir tabakasına atıldıklarında, insanların onlardan alet yaptığını düşündürecek şekilde kırılmışlardı.”

Bu keşif, mağaralardaki Paleolitik avcı-toplayıcı yapıların bilinen örneklerinin küçük listesine bir yenisini ekliyor; çünkü birçok mağara yapısı dini veya törensel etkinliklerle ilişkilendiriliyor, ancak El Mirón’daki alan bir çalışma alanına işaret ediyor gibi görünüyor.

Jones, 2017’de Fulbright Akademik Ödülünün bir parçası olarak El Mirón’un 115. tabakasındaki faunanın tespitini gerçekleştirdi. El Mirón faunasının analizinin çoğunu yürüten İspanya’daki Cantabria Üniversitesi’nde Prehistorya doçenti ve İnsan Evrimi Grubu’nun (EvoAdapta) lideri Marín-Arroyo ile birlikte çalıştı. Jones ayrıca istatistiksel analizi de yaptı.


University of New Mexico. 17 Nisan 2023.

Makale: Emily Lena Jones et al. (2023). Structuring domestic space in the Lower Magdalenian: an analysis of the fauna from Level 115 of El Mirón Cave, Cantabria. Antiquity.

Ankara Üniversitesi, Tarih Öncesi Arkeolojisi bölümünden mezun.

You must be logged in to post a comment Login