Yunanistan’daki Neolitik Yerleşimde Anıtsal Bina Bulundu

Yunanistan’ın Phthiotis bölgesinde bulunan ve MÖ 6.000 – 5.800 yıllarına tarihlenen Neolitik bir yerleşimde anıtsal bir taş yapı bulundu.

Keşfedilen anıtsal yapının bir bölümü. C: Ministry of Culture

Arkeologlar tarafından Koutroulou Magoula olarak bilinen bu Neolitik yerleşim, büyük keşiflerle birlikte, onuncu kazı sezonuna girdi.

Yerleşimde, 9,5 metre uzunluğa ve yaklaşık 8,5 metre genişliğe sahip taş duvarlarla yapılmış Orta Neolitik döneme tarihlenen büyük bir yapı keşfedildi.

Söz konusu yapı, Yunanistan’da bu döneme ait en büyük yapılardan biri oldu. Arkeologlar ayrıca anıtsal yapının büyük bir dış payanda ile desteklendiğini buldular.

(Kudüs’te 9.000 Yıllık Devasa Yerleşim Bulundu)

Yapının işlevi belirsizliğini koruyor, ancak ön sonuçlar, yapının uzun süre boyunca kullanıldığını ve yapıda birçok yenileme ve değişiklik yapıldığını gösteriyor.

Arkeologlara göre, belirli periyotlarda bu yapı evcil hayvanlarla paylaşılmış gibi görünüyor.

Bir diğer önemli bulgu, şiddetli bir şekilde yanmış gibi görünen başka bir bina kompleksi. Yerleşimin kenarına yakın, kapalı çanak çömlek fırınları da bulunanlar arasında.

Fırınlardan biri sıvalı zemini, duvarları ve kubbenin bazı kısımları ile oldukça iyi korunmuş ve kaba sıvalı bir platform üzerine inşa edilmiş.

Dr. Nina Kyparissi-Apostolica, “Bu, son derece önemli bir keşif ve sitenin Neolitik sakinlerinin teknolojik gelişmişliğinin bir göstergesi.” diyor.

Bu yıl yapılan kazılar, Neolitik yerleşimin sosyal, sembolik ve pratik işlevi olan büyük, toplu bir şekilde yapılmış bir çevreleme hendeği ile çevrili olduğunu kanıtladı.

Bu sezonun bulguları arasında çok sayıda kil figürin ve ev modelini içeriyor. Neolitik alan 3.7 hektarlık bir alana yayılıyor ve çevresindeki ovadan yaklaşık 6.6 metre yüksekte kalıyor.


Greek Reporter. 27 Temmuz 2019.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login