Yeni Gine’deki Neolitik Dönem Asya’dan Bağımsız Başlamış

Yeni Gine’de ortaya çıkarılan bulgular, kültürel değişimlere neden olan tarımın Asya’dan ithal edildiği fikrine karşı çıkıyor.

Tarımla birlikte görülmeye başlanan alet yapımı ve yaşam tarzlarındaki kültürel değişimin belirtileri, ilk kez Yeni Gine’de ortaya çıktı. Sembolik sosyal sistemler, karmaşık teknolojiler ve dağlık tarımsal yoğunlaşma kanıtlarından oluşan bulgular, Güneydoğu Asya’dan Neolitik göçmenlerin gelişinden yaklaşık 1000 yıl önce bağımsız olarak Neolitik uygulamaların ortaya çıktığını destekliyor.

Waim adlı bir yayla alanındaki kazılar, Avustralya’nın kuzeyindeki uzak adada 5.050 ila 4.200 yıl önce köy yaşamına doğru kültürel bir geçişin kalıntılarını ortaya çıkardı.

(Papua Yeni Gine’de 6.000 Yıllık Tsunami Kurbanı Bulundu)

Yeni Gine’deki tarım uygulamaları, tahmini olarak 8.000 ila 4.000 yıl önce adanın yayla alanlarında başlamıştı. Ancak, köylerde yaşamak ve ayrıntılı ritüel ve sembolik nesneler yapmak gibi ilişkili kültürel değişikliklerin, genellikle sadece Güneydoğu Asya’dan Lapita çiftçileri yaklaşık 3.000 yıl önce Yeni Gine’ye ulaştıklarında ortaya çıktığı varsayılıyordu.

Asya ve Avrupa’da bu kültürel değişimler Neolitik dönemin başlangıcına işaret ediyor. Yeni bulgular, Yeni Gine’de Neolitik dönemin de dışarıdan göç almadan bağımsız olarak geliştiğini gösteriyor.

Waim’deki önemli bulgular arasında, muhtemelen sembolik anlamı olan bir oyma insan veya hayvan yüzü ve patates, meyve ve fındık nişastası izleri taşıyan iki taş havaneli yer alıyor.

Diğer keşifler arasında, taş kesme veya doğrama aleti, bitki liflerine renklendirme uygulamak için kullanılmış olabilecek pigment lekeli bir taş ve kıvılcım oluşturmak için diğer taşlarla vurulmuş olabilecek demir açısından zengin bir kaya parçası bulunuyor.

(Yeni Gine’de Prestij için İnsan Kemiğinden Hançer Yapılıyordu)

Araştırmacılar, Yeni Gine’deki çiftçilik uygulamaların yükselişinin, görünüşe göre uzun mesafeli, deniz ticaretine ilham verdiğini söylüyor. Ortaya çıkarılan obsidyen yığınlarına yapılan kimyasal analizler, en az 800 kilometre uzaklıktaki bir adadan ithal edildiğini gösteriyor.


Makale: Shaw, B., Field, J. H., Summerhayes, G. R., Coxe, S., Coster, A. C., Ford, A., … & Fullagar, R. (2020). Emergence of a Neolithic in highland New Guinea by 5000 to 4000 years ago. Science Advances, 6(13), eaay4573.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login