Neolitik Devrim İklim Değişikliğine Uyum Sağlamamızda Yardımcı Olabilir

Yapılan çalışmalara göre, küresel ısınmanın son yoğun dönemi boyunca gerçekleşen insan davranışları şu anki küresel ısınmaya nasıl uyum sağlayabileceğimize dair yardımcı olabilir.

F: Wikimedia/Myrabella

Plymouth Üniversitesi’nin yürüttüğü araştırma, MÖ yaklaşık 15.000 ve 10.0000 yılları arası iklim koşullarındaki başlıca değişimin, gezegenin önemli ölçüde ısınmasına ve nem artışına neden olduğunu gösteriyor.

Bu ise, tarımsal ürünlerden etkilenen ve kademeli olarak artan nüfusun olduğu zamanlarda yaşayan insanlardan gelen çözümlere ve çeşitli sonuçlara yol açtı.

O döneme ait arkeolojik ve çevresel verileri inceleyen bilim insanları, geçmişteki insanların tecrübelerinden öğreneceğimiz şeyler olabileceğine inanıyor.

Quaternary Science Reviews’da yayınlanan araştırma, Plymouth Üniversitesi akademisyeni Neil Roberts ile birlikte Liverpool Üniversitesi’nden ve Londra Kolej Üniversitesi’nden meslektaşları tarafından yürütülüyor.

(Transilvanya’daki Buz Mağarası 10.000 Yıllık İklim Değişimini Gösteriyor)

Roberts, “Bugün gördüğümüz dünya, açık bir şekilde 15.000 yıl önceki halinden oldukça farklı fakat yine de bazı benzerlikler var. Örneğin, daha ılıman bir iklime geçiş, kademeli bir şekilde gerçekleşmedi ama iki ani artış da dahil olmak üzere, şu an Kuzey Atlantik’te tanık olduğumuz değişim ile benzerlik göstermekte. Bu çeşitli cevaplara yol açmakta ve hızlı iklim değişimi ve benzerliklerin anlaşılması bizlere küresel ısınmaya en iyi nasıl uyum sağlayabileceğimize dair hayati bilgiyi sağlayabilir.” diyor.

Araştırma için, bilim insanları genellikle modern tarımın ve köy hayatının doğduğu yer olarak kabul edildiği Asya’nın güney batı bölgesiyle, Akdeniz’in doğu sınırını kapsayan bu bölgeye odaklandı.

Mağaralardan, göllerden ve arkeolojik alanlardan geçmişteki iklimi ve bitki örtüsünü inceleyen bilim insanları, bölge ikliminin soğuk ve kuraktan ılıman ve nemli bir iklime değiştiğini keşfetti. İklim ılımanlaştıkça nüfus sayısı arttı ama iklimdeki ısınmasının her yerde aynı anda gerçekleşmesine rağmen nüfus sayısındaki artış bazı bölgelerde daha önceden gerçekleşmeye başlamıştı.

(İklim Değişiklikleri ile Erken İnsan Keşifleri Arasında Doğrudan Bağlantı Olmayabilir)

Sosyo-ekolojik sürekliliğin olumsuz iklim dönemleri boyunca sürdürüldüğü alanlarda, insan toplulukları iklimin değişimine hızla tepki vermeyi başardı. Buna karşın, bu zamanlarda yerleşimde bir aksama yaşanan bölgelerde insanlar, buzullar arası dünyası tarafından sağlanan yeni fırsatlara tepki vermek konusunda daha yavaş davranıyorlardı.

Profesör Roberts: “Bu bölge önemli çünkü Neolitik Devrim olarak adlandırılan dünyanın ilk tarımının başladığı yer burası. Hayvanların ve bitkilerin ehlileştirilmesi ve yerleşik hayatının başlangıcının iklim değişikliğinin bir sonucu olduğu uzun süredir düşünülüyordu. Bu araştırma insanların belki de iklim değişikliğinin yaşandığı bu dönem boyunca tarımsal devamlılığın yararlarını fark etmiş olabileceğini gösteriyor ve bizler içinse şu an ve gelecekte en yararlı şekilde nasıl faydalanabileceğimize dair ilginç bir bakış açısı sunuyor.” diyor.

(Atalarımızın Afrika’dan Göçmesinin Sebebi Kuruyan İklim Olabilir)


Plymouth Üniversitesi, 1 Kasım 2017.

Makale: Roberts, N., Woodbridge, J., Bevan, A., Palmisano, A., Shennan, S., & Asouti, E. (2017). Human responses and non-responses to climatic variations during the last glacial-interglacial transition in the eastern Mediterranean. Quaternary Science Reviews.

Marmara Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık bölümünde öğrenim görüyor. İspanyol ve Latin kültürüyle yakından ilgili. Arkeoloji, evrim, psikoloji, çeviribilim ve dilbilim alanlarında yeni şeyler öğrenmeyi seviyor. İletişim: sabihaz.cesur@hotmail.com

You must be logged in to post a comment Login