Mastodon Kalıntıları ABD’nin İlk İskan Tarihini Değiştiriyor

Florida’daki bir nehirde bulunan taş aletler ve parçalanmış mastodon kemikleri, bölgedeki bilinen insanlık tarihini kökünden sarstı. 

Ekip, sualtından mastodonun bacağına ait bir kemiği çıkartırken. C: Brendan Fenerty

Bölgede yapılan dört yıllık bir araştırma, insanların burada yaşadığını ve özellikle de 14.550 yıl önce mastodon yemeği yaptığını kesin olarak sonuçlandırdı. 

Bu durum, Güneydoğu ABD’ye yerleşmiş olduğu düşünülen insanlardan bin yıl daha erken bir zamana denk geliyor.

(Meksika’da 15.000 Yıllık İnsan Yapımı Mamut Tuzakları Bulundu)

Bulgular, Clovis halkının yaklaşık 13.000 yıl önce geldiği dönemden daha önce insanların Amerika’ya yerleşmiş olduğu fikrini sağlamlaştırıyor. Yıllardır Clovis halkının “ilk Amerikalılar” olduğu düşünülüyordu.

Mastodon dişi bu araştırma için yeniden yapılandırıldı. C:

Aslında, görünür kesik izleri ve aletlerden oluşan Florida bulgularının en önemlilerinden biri olan mastodon dişi, ilk olarak 1980’lerde bulundu ve tarihlendi, ancak keşif çok az ilgi gördü.

Yeni araştırmanın başyazarı Jessi Halligan,  “Bu bilim camiasının o zaman kabul etmesi imkansız olan bir tarihti, çünkü Amerika’nın 13.500 yıl öncesinde Bering kara köprüsü üzerinden kıtaya varan Clovis halkı tarafından sömürgeleştirildiği net bir şekilde kabul ediliyordu.” diyor.

Fakat insanların binlerce yıl önce, belki de 16.000 yıl kadar önce, son buzul çağının henüz ısınmaya başladığı zamanlarda buraya geldiğine dair kanıtlar biriktikçe bu görüş gitgide tekrardan gözden geçirilmeye başlandı.

Filler ve mamutların kuzeni olan Mastodonların soyları yaklaşık 10.000 yıl önce tükendi. C: Science Photo Library

Ancak bu kanıtlar kıta üzerinde seyrek bir şekilde bulunmakta ve yeni araştırma ABD’nin güneydoğusunda böyle bir bulgu için ilk kapsamlı iddiayı sağlıyor.

Araştırmacılar mastodon dişini detaylıca tekrardan incelediler ve bunun yanı sıra Aucilla nehrinin 10 metre altında aynı karanlık obruktan daha fazla kanıt topladılar. Bu ek bulgular, kesin ve doğru karbon tarihlemeye olanak sağlayan birçok alet, hayvan kemiği ve gübre örneğini içeriyordu.

Nehir ve çökeltiler burada oluşmadan önce, bu alan hem insan hem hayvanların toplandığı bir su çukuru olmalıydı. Bu mastodon ya avlanmış ya da leşi yenmiş ve el baltası adı verilen küçük taş bıçaklar gibi aletler kullanılarak parçalanmıştı.

Dr. Halligan “Bu kazılarda hayallerimizin ötesinde bulgularla karşılaştık.” diyor.

Dalgıçlar Florida’daki Page-Ladson arkeolojik alanını araştırıyor. C: S. Joy / AP

Araştırmanın ortak yazarlarından Prof. Dr. Michael Waters, uzun yıllardır Amerika’nın ilk insan yerleşimi hakkındaki tartışmalara dahil. Waters, “Burası şüphe götürmeyen eserler, net stratigrafi ve kapsamlı tarihlemeler ile birlikte kesin bir şekilde Clovis öncesi alan.” diyor.

“Bölgedeki taş aletler ve fauna ile ilgili kalıntılar, 14.550 yıl önce insanların av, tatlı su ve alet yapmak için malzemeleri nasıl bulacaklarını bildiklerini gösteriyor. Bu insanlar bu çevreye iyi uyum sağlamışlardı.”


BBC News. 14 May 2016.

Makale: Halligan, J. J., Waters, M. R., Perrotti, A., Owens, I. J., Feinberg, J. M., Bourne, M. D., … & Stafford, T. W. (2016). Pre-Clovis occupation 14,550 years ago at the Page-Ladson site, Florida, and the peopling of the Americas. Science Advances, 2(5).

Osmangazi Üniversitesi Tarih mezunu. Ankara Üniversitesi'nde Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalında yüksek lisans yapıyor. Hellen ve Roma uygarlıkları üzerine çalışıyor. Yardımcı dal olarak da Filoloji (Yunan dili ve edebiyatı) eğitimi alıyor.

You must be logged in to post a comment Login