Virginia’da İç Savaş Dönemine Ait Cadı Şişesi Bulundu

Virginia’da İç Savaş dönemine tarihlenen içi paslanmış çivilerle dolu bir şişe, muhtemelen bir cadı şişesiydi.

Arkeologlar şişeyi Virginia’daki Interstate 64 medyanında bir İç Savaş dönemi yerinde buldular. C: Robert Hunter)

Paslı çivilerle dolu cam bir şişe sıradan bir arkeolojik bulguya benzemeyebilir. Ancak İç Savaş döneminden bu eser, kötü ruhları kovmak için bir tür tılsımı temsil ediyor olabilir: bir “cadı şişesi”

Araştırmacılar bu şişeyi, 1861’de Konfederasyon birlikleri tarafından inşa edilen ve daha sonra birlik kuvvetleri tarafından işgal edilen bir sur olan Redoubt 9 olarak bilinen bölgede buldu.

Bir ocağın yakınında keşfedilen şişe, kabaca 13 cm uzunluğunda ve 8 cm genişliğindeydi ve Pennsylvania’da yapılmıştı. Bu durum, kale muhtemelen Pennsylvania süvarileri tarafından işgal edildiği edildiği bir zamanda,  şişenin birlik askerleri tarafından oraya yerleştirildiğini gösteriyor.

(Bir Evin Bacasında 300 Yıllık Büyü Karşıtı İksir Bulundu)

William ve Mary Arkeolojik Araştırma Merkezi müdürü Joe Jones yaptığı açıklamada, “Arkeologlar şişeyi keşfettiği zaman onun olağandışı olduğunu düşündük ancak ne olduğu hakkında emin değildik.” diyor.

Başlangıçta araştırmacılar, birlik askerlerinin şişeyi Konfederasyon saldırıları sonrasında basitçe küçük kaleyi onarmak için çivileri depolamada  kullandığını düşündüler. Ancak şişenin ocağın yakınındaki yeri ve içerdiği çiviler, ritüel bir amaca hizmet etmiş olabileceğini işaret etti. 

Jones, “Bu dönemde pek çok zayiat ve korku vardı.” diyor. Birlik askerleri düşman bölgesinde işgalci bir güçtü bu nedenle kovmak için çok sayıda kötü ruh ve enerji vardı.”

Yüzyıllar öncesine tarihlenen cadı şişeleri daha önce Londra’daki evlerde gizlenmiş olarak bulundu. Uygulamanın İngiltere’de doğduğu, daha sonra İngiliz göçmenlerle Kuzey Amerika’ya gittiği ve Atlantik Okyanusu’nun iki tarafında 20. yüzyıla kadar devam ettiği biliniyor.

Londra Arkeoloji Müzesi’ne göre, Cadı avı ve büyücülüğün tehlikeleri dolayısıyla, 16. ve 17. yüzyıllar boyunca binalar ve aileler için bu koruma şekilleri sayıca çoktu. Eğer bir kişi bir cadı tarafından lanetlendiğini düşünürse, seramik ya da cam bir şişeyi bükülmüş çivi ya da iğnelerle doldururdu, hatta bazen insan saçları ve idrarı bile ilave ediyordu.

Antropolog Christopher Fennell, 2000 yılında International Journal of Historical Archaeology’de “Kurban şişeyi evinin ocağının yanına ya da altına gömerdi ve ocağın ısısı iğneleri ve demir çivileri canlandırırdı ve cadı bağlantıyı koparmaya ve sonuçlarına katlanmaya zorlanırdı.” diyor. 

Londra Arkeoloji Müzesi’ne göre, “Kötü niyetli kişi öldükten sonra, şişenin kırılacağı söylenir.”

İngiltere’de yaklaşık olarak 200 cadı şişesi bulunmasına rağmen, Amerika’da bir düzineden daha azı ortaya çıktı. Jones, “19. yüzyıldan kalma bir kalede bir cadı şişesinin bulunması, ailesinden uzak bir asker ya da belki de düşman topraklarını işgal ettiği için özellikle tehdit altında hisseden bir memur için geleneksel batıl inançlara bir bakış sunuyor.” diyor.


Mindy Weisberger. 28 Şubat 2020. Live Science.

Osmangazi Üniversitesi Tarih mezunu. Ankara Üniversitesi'nde Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalında yüksek lisans yapıyor. Hellen ve Roma uygarlıkları üzerine çalışıyor. Yardımcı dal olarak da Filoloji (Yunan dili ve edebiyatı) eğitimi alıyor.

You must be logged in to post a comment Login