Salem’de 19 ‘Cadının’ Asıldığı Yer Saptandı

1692 cadı yargılamaları sırasında 19 masum insanın asıldığı bölge, yaklaşık üç yüzyıl sonra tespit edildi.

Proctor’s Ledge’in bir parçası. C: Salem Devlet Üniversitesi

Tarihi belgeleri ve 21. yüzyıl arkeoloji tekniklerini kullanan bir grup araştırmacı, üç yüzyıldan daha fazla bir süre önce Salem cadı yargılamaları sırasında 19 masum insanın asıldığı yeri saptadı.

Yedi kişilik ekibin üyesi olan ve bulguları açıklayan Salem Devlet Üniversitesi tarih profesörü Emerson Baker, Proctor’s Ledge olarak bilinen alanın, iki yerleşim caddesi arasında ve bir Walgreens eczanesi arkasında yer alan, şehre ait küçük bir ormanlık arazi olduğunu söylüyor.

(İskoç Kralın Takıntısı, Büyük Cadı Avlarını Başlatmıştı)

Baker, tarihçi Sidney Perley’nin, yaklaşık bir asır önce tarihsel belgeleri kullanarak Proctor’s Ledge’i idamların yeri olarak saptadığını, ancak bulgularının zamanla kaybolup  bunların yerini mit, yanlış kanılar ve komplo teorilerinin aldığını söylüyor.

Gallows Hill Projesi olarak bilinen mevcut araştırma, birçok insanın Amerikan tarihinin en trajik bölümlerinden biri hakkında sahip olduğu yanlış bilgileri düzeltmekle ilgiliydi.

Bridget Bishop, Massachusetts, Salem yakınlarındaki Gallows Hill’de asıldı; Joseph Boggs Beale’nin çizimi (1868-1930). C: WikiCommons

Baker “Hiçbir şey keşfetmiyoruz ve bunun için kendimize pay çıkarmak istemiyoruz. Bu tamamen iyileştirme ile ilgili, keşifle ilgili değil.” diyor.

Büyücülük yaptığından şüphelenilen yirmi kişi, batıl inanç, hastalık ve yabancı korkusu ve küçük kıskançlıkların neden olduğu bir çılgınlık sırasında 1692’de Salem’de öldürüldü. Şüphelilerden on dokuzu asıldı ve bir adam öldürülene kadar kayalarla ezildi.

Baker, “Cadı yargılamaları Salem tarihine uzun bir karanlık gölge düşürdü.” diyor.

Yakındaki Gallows Hill tepesi uzun zamandır cadıların asıldığı yer olarak düşünülmüştü, ancak bunu destekleyecek hiçbir kanıt yoktu. Proctor’s Ledge ise Gallows Hill’in altındaydı.

Ekip bu alanın yerini saptamak için, idamların görgü tanıklıklarının kayıtlarına göz attı, ardından modern zaman hava fotoğrafçılığı ve bir yüzyıl önce mevcut olmayan yer radarı kullandı.

(İskoçya’da 300 Yıllık ‘Cadı’nın Yüzü Canlandırıldı)

Araştırmacılar başka ilginç keşifler de yaptı. Muhtemelen bu alanda hiçbir darağacı yoktu. Bu idamlar büyük ihtimalle cellatların büyük bir ağaca bağladıkları ipler ile gerçekleştiriliyordu. Baker ayrıca, kurbanlardan herhangi birinin Proctor’s Ledge’e gömüldüğüne dair hiçbir kanıt olmadığını vurguluyor. Bu alan oldukça kayalıktı ve toprak çok sığ idi.

Belediye Başkanı Kim Driscoll, “İnfazların vuku bulduğu yeri tam olarak bilmek önemli, çünkü tarihi doğru bir şekilde anlamak istiyoruz. Bu aynı zamanda bir araya gelip adaletsizliği ve trajediyi ayırt etmek için de bir fırsat.” diyor.

Belediye Başkanı, bu alana bir işaret koymayı planladığını, ancak bölgede yaşayan insanların haklarına saygı duymak istediğini söylüyor. Şehir sakinleri, ziyaretçilerin özel mülklerinden geçerek bu yeri arayıp dolaşmalarını istemiyor.


Mark Pratt & Rodrique Ngowi. Associated Press. 15 January 2016.

İÜ Klasik Arkeoloji mezunu, MSGSU Arkeoloji Yüksek Lisans öğrencisi.

You must be logged in to post a comment Login