Roma Dönemine Ait Makyaj Kutusu Analiz Edildi

Araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmada, MS 1. yüzyıldan kalma bir makyaj kutusunun içeriği analiz edildi.

Söz konusu makyaj kutusu ilk olarak 2000 yılında, Antik Roma eyaleti Lusitania’nın başkenti Augusta Emerita’da bir mezar kompleksinin kazıları sırasında keşfedilmişti.

Lusitania, Antik Roma’da günümüzdeki Portekiz’in Douro ve Minho Nehirleri arasındaki topraklar hariç yerleri kaplayan bölgeye verilen isimdi ve Başkenti Emerita Augusta idi.

(Geçmişten Günümüze Rujlara Konan İlginç Maddeler)

Kutu, pişmiş toprak kaplar, kemik iğneler, çiviler, cam eşyalar ve çıkarılabilir bir kemik kutunun kalıntıları ile birlikte yanmış kalıntılardan oluşan bir depoda açığa çıkarılmıştı.

Makyaj kutusu, pekten maximus adlı bir yumuşakça türünün kabuğundan yapılmıştı.

Kabuğun içi açıldıktan sonra kozmetik kalıntıları, özellikle de arkeometrik analiz kullanarak pembemsi bir tozdan oluşan küçük bir kümeyi belgelemek mümkün oldu.

Yumuşakçaların kozmetik bir kap olarak kullanılması, çeşitli medeniyetlerde binlerce yıl öncesine dayanan bir uygulamaydı. Bunun en eski örneklerinden biri, MÖ 2.500 yıllarında Sümer kentinde kozmetik malzemeler için kullanılan pigmentleri içeren küçük kabuklardı.

Yapılan çalışma, pembemsi tortunun, renklendirmeyi elde etmek için gül rengi kök boya ile karıştırılmış bir granit ciladan oluştuğunu ortaya koydu. Ve sonra sabitleştirici bir madde olarak sertleştirici bir bileşik kullanılmıştı.


Makale: Osorio, A. M. B., Bustamante, M., Gascón, J. V. N., Marras, S., & Rodríguez, Á. A. (2019). Estudio arqueológico y arqueométrico de restos de cosméticos hallados en una píxide malacológica en Augusta Emerita (Mérida, Badajoz). SAGVNTVM. Papeles del Laboratorio de Arqueología de Valencia, 51, 177-195.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login