Neandertaller Deniz Ürünleri için Okyanusa Dalıyordu

Yeni araştırmalar, evrimsel kuzenlerimiz Neandertallerin deniz tarağı için okyanusun dibine daldığını gösteriyor.

Müzede sergilenen bir Neandertal canlandırması.

Bulgular, Neandertallerin kaba ve yaratıcı olmayan canlılar olduğuna dair yaygın görüşleri yeniden sorgulatıyor.

Şimdiye kadar, Neandertallerin yüzücü olduğuna dair çok az kanıt vardı. Ancak İtalya’daki bir mağarada bulunan deniz kabuklarını analiz eden araştırmacılar, bazılarının deniz tabanından Neandertaller tarafından toplanmış olması gerektiğini söylüyor.

90.000 yıl önce Latium bölgesindeki Grotta dei Moscerini’de yaşayan Neandertaller, deniz tarağı kabuklarını keskin aletlere dönüştürüyorlardı.

(Neandertaller Kendi Ateşlerini Yakabiliyordu)

Araştırmacılar, hepsi yumuşak istiridye (Callista chione) adı verilen yerel bir yumuşakça türünden yapılmış 171 tür aleti analiz ettiler. Aletler 1940’ların sonunda arkeologlar tarafından bulunmuştu.

Araştırmacılara göre, kıyıya vuran deniztaraklarını, deniz tabanından yakalanarak çıkartılanlardan ayırt etmek mümkün. Kıyıya vuran deniztarakları mat, kumla temas nedeniyle aşınmış ve başka deniz organizmaları tarafından delinmiş olarak bulunuyor.

Neandertaller alet yapmak için deniz tarağı kabuklarını kullandı. C: Plos One

Grotta dei Moscerini’deki örneklerin çoğu da bir kumsalda toplanan deniz kabuğu kriterlerine uyuyor.

Ancak dörtte birinin bu tür aşınma ve yıpranma belirtileri göstermeyen parlak ve pürüzsüz bir dış cephesi var. Bu durum, deniz tarağı canlıyken deniz tabanından toplandıklarını gösteriyor.

(Melanezyalılarda Neandertallere Ait Uzun DNA Zinciri Bulundu)

Günümüzde Adriyatik kıyısında deniztarakları, denizin dibini tarayan küçük tekneler tarafından 10 metreyi aşan bir derinlikten çıkarılıyor. Ancak Adriyatik’in kuzey kesimlerindeki kum yataklarından yarım ya da bir metre derinlikten deniztarağı çıkarmak mümkün. Bu, deniztaraklarının, su içinde yürüyerek çıkarılabilmesi anlamına geliyor.

Araştırma lideri Paolo Villa, “Neandertallerin dalma teçhizatı olmadığını biliyoruz. Dolayısıyla 2-4 metre derinliklerde avlandıklarını tahmin ediyoruz.” diyor.

Deniz tarağı kabukları ince, keskin aletler yapmak için kullanılabilir. C: Plos One

Araştırma, Neandertallerin zamanlarının büyük bölümünü büyük av hayvanlarının peşinde koşarak ya da avladıkları hayvanları parçalamakla geçirdikleri teziyle çelişiyor.

Neandertallerin nehir ağızlarında ya da sığ sularda midye avladıkları biliniyordu.

UCL Arkeoloji Enstitüsü’nden Dr. Matt Pope, yeni bulguların Neandertallerin kıyıdaki kaynaklardan sadece beslenmek için değil, alet yapmak için de yararlandıklarını gösterdiğini belirterek, “Onlarca yıl önce bu tür toplayıcılık faaliyetlerini kendi türümüz Homo sapiensi Neandertaller’den ayıracak bir gösterge olarak kullanıyorduk. Artık bu ayrım yok.” diyor.


BBC. 16 Ocak 2020.

Makale: Paola Villa, Sylvain Soriano et al. 2020. Neandertals on the beach: Use of marine resources at Grotta dei Moscerini (Latium, Italy). Plos One.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login