Venezuela’da 30 Metrelik Boynuzlu Yılan Resmi Görüntülendi

Araştırmacılar, Batı Venezuela’da yer alan kaya resimlerini haritaladı ve 30 metrelik boynuzlu yılan gibi benzeri görülmemiş detaylar ortaya çıktı.

Anıtsal Cerro Pintado petrogliflerinin hava fotoğrafı. F: Dr. Philip Riris

Bazıları 2.000 yıllık olan gravürler, hayvanların, insanların ve kültürel ritüellerin tasvirlerini içeriyor. 304 m² olan bir panel,  en az 93 ayrı gravür içeriyor. Başka bir panelde ise 30 metreden daha büyük boynuzlu bir yılan resmi yer alıyor.

Araştırmaya dahil edilen tüm kaya resimleri, Venezuela’daki Amazonas eyaletinin Aures Rapids (Raudales de Atures) bölgesinde bulunuyor ve tarihsel olarak Cezvide rahiplerinin evi olduğu bildiriliyor. Kayıt altına alınan sekiz grup kaya resmi, Rapids’teki beş adada tespit edildi.

(Peru’da 2000 Yıllık Katil Balina Jeoglifi Bulundu)

Kaya resimlerinden bazılarına erişilmesi o kadar zordu ki, fotoğraflanması için Drone teknolojisi kullanılmak zorunda kaldı. Araştırmanın yapıldığı sırada Orinoco Nehri’ndeki düşük su seviyesi de daha çok gravürün ortaya çıkması anlamına geliyordu.

Araştırmanın baş yazarı Dr Philip Riris, “Rapids, etnik, dilsel ve kültürel bir buluşma bölgesi. Burada belgelenen motifler, yöredeki diğer birkaç kaya resimlerinin yer aldığı bölgelerin yanı sıra, Brezilya, Kolombiya ve daha başka yerlerdekilerle de benzerlik gösteriyor. Bu araştırma, Kolomb öncesi ve Kolonyal dönemlerde Güney Amerika’nın kuzeyindeki diğer bölgelere kültürel bağlantıların kapsamını ve derinliğini gösteren ilk kapsamlı araştırmalardan biri.” diyor.

(Amerikaların Bilinen En Eski İnsanı Dev Yırtıcılarla Yaşamış)

“Boyalı kaya resimleri genelikle uzak ölü gömme alanları ile ilişkiliyken, bu gravürler, bölgede yaşayan ve seyahat eden insanlar, su kaynaklarının önemi ve suyun mevsimsel ritmik yükseliş ve düşüşünü gösteriyor. Bazı gravürlerin büyüklükleri inanılmaz boyutlarda.”

F: Dr. Philip Riris

Kolomb öncesi yerel sanat, Alexander von Humboldt gibi Orinoco’yu dolaşan tabiatçılar ve bilim insanları tarafından uzun bir araştırma geçmişine sahip ve yarım yüzyılı aşkın bir süredir bölgede arkeolojik araştırmalara konu oldu.

Orta Orinoco Nehri’nin kaya resimleri daha önce incelenmişti, ancak hiçbiri bu ayrıntı seviyesinde hiç çalışılmamıştı. Araştırma, bu nedenle, gravürlerin arkeolojik ve etnografik bağlamına yeni bakış açıları oluşturma olanağı sunuyor.

(Karayip Adasında 800 Yıllık Kaya Resimleri Bulundu)

Rapids’te bulunan gravürlerin neredeyse tamamı su altında kalmış ve Orinoco’da mevsimsel olarak yükselen ve düşen su seviyelerine göre çeşitli derecelerde maruz kalmış. Nehrin seviyesi, her iki mevsimin de uç derecelerinde her yıl birkaç metreye kadar değişiyor.

İncelenen bir panelde, diğer insan figürleri tarafından çevrilmiş bir flütçü, muhtemelen yerli bir yenilenme ayininin bir parçasını tasvir ediyor. Performanslar, muhtemelen adaların daha erişilebilir olduğu ve hasat yapıldığı dönem olan yağışlı mevsimin başlangıcından hemen önce nehirden gravürlerin mevsimsel ortaya çıkışıyla denk geliyordu.


Science Daily. 7 Aralık 2017.

Makale: Philip Riris. 2017. On confluence and contestation in the Orinoco interaction sphere: the engraved rock art of the Atures Rapids. Antiquity. 91 (360)

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login