Uzun Boyunlu Dinozorların Çok Farklı Bir Yürüyüşü Vardı

Dinozor ayak izlerinin yeni bir yöntemle incelenmesi, sauropodların günümüzdeki hiçbir yaratığa benzemeyen bir yürüyüşü olduğunu ortaya koydu.

Bir Diplodocus illüstrasyonu.

Önceki araştırmalar, fillerin bir tarafta iki adım, sonra diğer tarafta iki adım atarak yürüdüklerini göstermişti. Çok büyük oldukları için birçok paleontolog, büyük dinozorların benzer şekilde yürüdüklerini varsaydı. Bu yeni çalışmada araştırmacılar durumun böyle olmadığını buldular.

Dinozor ayak izleri üzerine odaklanan önceki araştırmalar, araştırmacıları, geleneksel ayak izi analizi yönteminin, belirli bir dinozorun nasıl yürüdüğünün tam bir resmini vermediğine ikna etti. Ayrıca, sauropodlar gibi çok büyük dinozorların devasa boyutları nedeniyle, bir fil gibi yürümenin devrilmemek için çok fazla enerji gerektireceğini de belirttiler.

(İlgili: Dev Sauropodların Boyunları Düşünülenden Çok Daha Uzundu)

Bu nedenle araştırmacılar, bir hayvan ilerledikçe izler ve zamanlamadaki varyasyonları hesaba katan yolları incelemek için yeni bir yöntem yarattılar. Ayak izleri arasındaki mesafeyi ölçerek ve ayakların önden mi yoksa arkadan mı yapıldığını ve soldan mı sağdan mı olduğuna dikkat ederek üç sauropod için ayak izi patikalarını analiz ettiler. Daha sonra, uzuv fazlarının ölçtükleri izlerle nasıl uyuştuğunu hesapladılar ve bu da yürüyüşü tahmin etmelerine izin verdi.

Araştırmacılar, bu yöntemi filler de dahil olmak üzere çeşitli modern hayvan türlerinin izlerini ölçmek için kullanarak yeni yaklaşımlarını test ettiler. Yöntemlerini üç köpek, iki at, bir deve, bir fil, bir kızıl tilki ve bir rakun dahil olmak üzere modern dört ayaklı hayvanların izleri üzerinde test ettiler. Daha sonra belirli bir hayvanın yürüyüşünü daha iyi temsil ettiğine inandıklarından, birkaç sauropod tarafından bırakılan izleri incelemek için kullandılar.

Bu yöntemle, karşı taraftaki bir arka ayağın kaldırılmasından hemen önce bir ön ayağın yere değdiğini buldular. Bu yürüyüş, dev yaratıkların yürürken sallanmadıklarını ve böylece enerjiyi koruduklarını gösteriyor.

Lallensack, sauropod izlerinin analiz ettikleri modern hayvanların hiçbiriyle eşleşmediğini söylüyor. Bunun yerine, bir atın tırıs yürüyüşüne benzeyen bir yürüyüşleri vardı, ancak aynı anda inmek yerine, ön ayak karşı taraftaki arka ayağın hemen önüne dokunuyordu.

Lallensack, “Sauropodlar aslında fillerin tam tersini yapıyordu.” diyor.

Bu çapraz yürüyüş, her iki tarafta her zaman en az bir ayağının yerde olmasını sağlayarak devleri dengede tutabilirdi. Bugün yaşayan ve sauropodlarınkine biraz yakın bir yürüyüşe sahip olan tek hayvan, aynı zamanda geniş bacakları ve ağır bir hayvan olan su aygırı.


Phys. 3 Mart 2022.

New Scientist. 2 Mart 2022.

Makale: Jens N. Lallensack et al. (2022). A new method to calculate limb phase from trackways reveals gaits of sauropod dinosaurs. Current Biology.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login