Ute Yerlilerinden Geriye Kalan Son Evler Belgeleniyor

Güneybatı Kolorado’da Ute Kabilesi tarafından yapılan yüzlerce “wigwam” -konik şekilli ev- kalıntısı, Orman Servisi Yetkilieri tarafından bulundu.
kolorado'da yerlilerin mimari yapıları belgelendi

Rocky Dağları’nda, küçük dağılmış kereste parçaları halinde bulunan yapı kalıntıları, bölgenin geçmişi için oldukça büyük bir öneme sahip. Görevli Brian Ferebee: “Wigwamlar ve çalılık çitleri, ağaç platformları gibi benzeri ahşaptan yapılar bir zamanlar Kolorado’da oldukça yaygındı. Bir kısmı günümüzde de varlığını sürdürüyor ve bu kalan yapıların çoğu Ute Kültürü ile bağdaştırılıyor. Bu nedenle eyaletin yaşayan tek yerli grubundan geriye kalan tek mimarı yapı örneklerini oluşturuyorlar” dedi. Orman Servisi 2003’ten beri yerlilerden geriye kalan tarihi kalıntıları belgeleme projesine yardımcı oluyor.

Yerleşimlerde 200 yıldan daha eskiye tarihlenen metal ve taş buluntular da bulundu. Bu buluntular günümüzde hala ritüel amaçlarla kullanılıyor. Diğer bir görevli Molly Westby: “Yerlilerle ilgili tarihi belgeleri kullanarak terk edilen yerleşimleri ve kamp yerlerini bulup arkeolojik olarak belgelemeye çalışıyoruz. Bulduğumuz bu yapılar ve kalıntılar, bizi tarihi ve kültürel değerlerimizi koruma amacımıza ulaştırıyor” dedi. Araştırma ekibi, buluntuları kendi miraslarıyla bir bağlantı olarak gören Ute kabilesinin de görüşüne başvuruyor.

Wigwam, Wickiup, Wetu nedir?

Amerikalı ve Kanadalı yerliler tarafından kullanılan, koni şeklinde ya da kubbeli ev yapılarına verilen isimler. Wigwam, wickiup ya da wetu isimlerinden hangisinin kullanıldığı bölgeye ve kültürel gruba göre değişiyor. Bu yapılar günümüzde hala törensel ve ritüel amaçlar için kullanılıyor.

Yapının kubbeli olması farklı birçok koşula dayanıklı bir sığınak olmasını sağlıyor. Genelde tahtadan direkler üzerine bir çatı malzemesi kaplanmasıyla yapılıyorlar. Yapım biçimi de kültüre ve o bölgede bulunabilen materyallere göre değişiyor. Genelde kullanılan çatı malzemeleri çimen, otlar, çalılar, sazlıklar, deri ya da kumaş. Wigwam’ları erkekler inşa ediyor, kadınlar da çatı kaplamasını koyuyorlardı.

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply