Uşak’ta 200.000 Yıllık Neandertal Aletleri Bulundu

Uşak’ın Banaz ilçesinde tesadüfen bulunan fosillerin incelenmesi sonrası başlatılan Sürmecik kazılarında 200.000 yıllık Neandertal aletleri bulundu.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Harun Taşkıran, Sürmecik kazı alanında Paleolitik döneme ait çok sayıda eser bulunduğunu bildirdi.

Bölgenin, Ege Bölgesi hatta Türkiye için Paleolitik döneme ışık tutan çok özel bir alan haline geldiğine dikkati çeken Taşkıran, tesadüfen bulunan alanda iki yıldır çalıştıklarını, bugüne kadar yaklaşık 80.000 kadar parça topladıklarını, bu parçaların incelemesinin sürdüğünü, 30’a yakın parçanın ise sergilenebilir nitelikte olduğunu söyledi.

200.000 yıllık el baltası ve ok ucu

Bu sezonki çalışmalarda bulunan eserler arasında, yaklaşık 200.000 yıl önce bölgede yaşayan Neandertallerin avlanmak için kullandığı el baltası, ok ucu gibi aletlerin yer aldığını belirten Taşkıran, şu bilgileri verdi:

“Uşak ve çevresine baktığımızda ilin tarihini en fazla İlk Tunç çağına kadar indirebiliyoruz. Bir iki yerde de Geç Neolitik döneme tahminlenen yerler vardı. Başka bir deyişle ilin tarihini en fazla Geç Neolitik döneme kadar çekebiliyorduk ancak Sürmecik buluntu yeriyle kentin tarihini 200.000 yıl geriye çekmiş oluyoruz. Sürmecik muazzam bir Paleolitik dönem buluntu yeri olarak karşımıza çıkıyor. Ege Bölgesi’nde bu denli büyük ve malzemesi olan Paleolitik döneme ait açık hava yerleşimi yok.”

Sıcak su kaynağı kenarında Neandertaller yaşamış

Kazı çalışmalarının bu yıl sona erdiğini, gelecek sene çalışmalara devam edeceklerini aktaran Taşkıran, bulunan tüm eserlerin detaylı incelemesinin yapılacağını söyledi.

Bölgenin açık hava yerleşimi olmasının çok daha özel olduğunu belirten Taşkıran şöyle devam etti;

“Bölgedeki sıcak su kaynağı kenarında yaklaşık 200.000 yıl önce bir grup Neandertal konaklamış. Türkiye’de Orta Paleolitik döneme ait en iyi eserler Antalya’daki Karain Mağarası’nda bilinir ancak Sürmecik’te bulunan bazı malzemeler var ki bunlar Karain Mağarası’nda bile yok. Orta Paleolitik dönemin tüm evrelerini veren Türkiye’de başka bir yer yok diyebiliriz. Yaşlandırma çalışmalarımız sürecek, şunu söyleyebiliriz 200.000 yıl öncesine ait kalıntılarla karşı karşıyayız.”

Neandertallerin av aletleri bulundu

Uşak Müze Müdürü ve Sürmecik Kazı Başkanı Şerif Söyler de Ankara ve Uşak Üniversiteleri ile Uşak Müzesi’nin iş birliği ile sürdürülen kazı çalışmalarının önemine değindi.

Bölgenin koruma altında olduğunu, eserlerle ilgili incelemenin devam ettiğini belirten Söyler, “Neandertaller genellikle mağaralarda yaşardı, burada açık alanda yaşamaları çok dikkat çekici. Tahminlerimiz, bölgedeki sıcak su kaynağına gelen av hayvanlarından beslenmek için burada konakladıkları. Ok uçları, kesme aletleri, diş ve hayvan fosilleri var. Yani avlanmak için yapılan malzemeler ağırlıklı. Yaklaşık 5-6 metre derinlikte bu malzemelere ulaşabildik. Daha eski döneme dair eserler de çıkabilir.” dedi.

Yeni araştırmalar yapılacak

Uşak Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Rainer M. Czichon ise Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selahattin Polat’ın bölgede yüzey araştırması yaparken bazı fosiller bulduğunu ve kendisine haber verdiğini aktardı.

Fosillerden yola çıkarak Sürmecik’i keşfettiklerini anlatan Czichon, “Uşak arkeolojik açıdan fazla araştırılmamış. Sürmecik çok önemli bir bölge, burada çalışmalar tamamlandığında yeni kazı alanları ile ilgili çalışma yapmayı planlıyoruz.” dedi.

Tunceli’de 1 Milyon Yıllık Taş Aletler Bulundu

Uşak’ta 320.000 Yıllık Taş Aletler Bulundu


AA. 2 Temmuz 2017.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply