Roma’daki Metro Kazılarında 1800 Yıllık ‘Mini Pompeii’ Bulundu

Roma’daki metro hattı kazıları sırasında ortaya çıkan ve mini Pompeii olarak adlandırılan bölgede, iki bina ve köpek kemikleri tespit edildi.

Arkeologlar ayrıca yangında ölmüş olduğu düşünülen bir köpeğin de kalıntılarını buldu. F: Soprintendenza Speciale di Roma

Yeni metro hattı yakınlarındaki antik yapıları ve anıtları güçlendirme çalışmaları esnasında, görevlerinin bir parçası olarak ünlü Aurelian Duvarlarını güçlendirmek için yerin 10 metre altına kadar büyük bir delik açan ekip, arkeologların Pompeii’deki yapılara çarpıcı derecede benzerlik gösterdiğini belirttikleri yapılar ile karşılaştılar.

Bulunan bu yapıların, aynı Pompeii’nin Vezüv Yanardağı’nın patlaması sonrasında küller sayesinde günümüze kadar korunduğu gibi, MS 3. yüzyıl civarlarında bölgede çıkan büyük bir yangın sayesinde korunmuş olduğu düşünülüyor.

Aurelian Duvarlarını güçlendirmek için yerin 10 metre altına kadar büyük bir delik açan ekip antik yapılar ile karşılaştı.
F: Soprintendenza Speciale di Roma

Bunun gibi iyi korunmuş bölgeler çok nadir bulunuyor ve dolayısıyla antik dünyayı anlamak açısından arkeologlar için çok değerliler. Roma’nın kalbinde bu derece iyi korunmuş bir yerin keşfi de, bulunan solarium bölümünün kolay bozulabilen bir madde olan ağaçtan yapılmış olmasıyla daha da ilginçlik kazanıyor.

Solarium’da bulunan ve yangın sayesinde korunan mozaikler. F: Soprintendenza Speciale di Roma

Bu antik binaların sahiplerinin yaşam tarzına ışık tutabilecek ve Antik Romalıların nasıl yaşadığına dair bizlere ipuçları sunabilecek özellikteki mobilya, heykel ve siyah-beyaz mozaik zemin döşeme parçalarının yanı sıra, renkli fresk parçaları da bölgede bulunan buluntular arasında. Henüz evin sahibinin kim olduğu bilinmiyor, ancak bir hipoteze göre yakındaki Celian Tepesi’nin eteğinde inşa edilen aristokrat evleri ağının bir parçası olduğu düşünülüyor.

Karşılaştırmalı Marmaray Kazısı ve Roma Metro Kazısı

Tarihi Kalıntılar Yüzünden Selanik Metrosunun Güzergahı Değişti

Roma’da Antik Bir Yol Üzerine McDonald’s Açıldı


IB Times. 27 Haziran 2017.

Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümünü bitirdikten sonra, Uludağ Üniversitesi'nde Arkeoloji Yüksek Lisansı'nı tamamladı. Daha sonra, İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi Bölümü'nde ikinci yüksek lisansına başladı ve Kültür Mirası üzerine odaklandığı bu programdan Kültür Mirası ve İletişim konulu teziyle mezun oldu.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply