Uşaklı Höyük’te 3000 Yıllık Çivi Yazılı Tablet Bulundu

Yozgat’ın Sorgun İlçesi, Büyük Taşlık Köyü sınırları içerisinde yer alan Uşaklı Höyüğü’nde yürütülen 2015 yılı çalışmalarında çivi yazılı tablet bulundu.

MÖ. 2. Bin yılın ilk yarısına tarihlendiği düşünülen tablette, daha önce bu alanda bulunan tabletlerden farklı olarak Tanrıça İştar adı çok net bir şekilde geçmekte. Ayrıca bu tabletin 2012 ve 2014 yılı çalışmalarında bulunan tabletlerle aynı alanda bulunması buranın bir kutsal alan olabileceğini gösteriyor.

Prof. Dr. Stefania Mazzoni’nin kazı başkanlığını yaptığı Uşaklı Höyük’te bulunan tabletin incelenmesine ve konservasyon çalışmalarına devam ediliyor. 2.000 yıllık tablet, incelemeler bittikten sonra Yozgat Müzesi’nde sergilenecek.

Uşaklı Höyük

Yayıldığı alan ve yüzeyinde bulunan arkeolojik malzemelerin yoğunluğu incelendiğinde Hitit Uygarlığı izleri taşıyan höyüğün, Fırtına Tanrısı Teşup’a yönelik ibadetlerin merkezi olan ve yazılı kaynaklara göre başkent Hattuşa’ya 2-3 günlük yürüme mesafesinde bulunan “Zippalanda” adlı bir diğer önemli Hitit kentiyle ilişkili olduğu öngörülmekte.

kulturvarliklari

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login