Ünlü Korsan Gemisi Batığında Altı İskelet Bulundu

Whydah isimli korsan gemisi, 1717 yılında Massachusetts açıklarında battı ve iki kişi hariç gemideki tüm mürettebat öldü. 

Whydah korsan gemisinin enkazından daha önce çıkarılmış bir çan. C: Whydah Pirate Museum via Facebook

Cod Burnu’ndaki arkeologlar, 146 mürettebatı ve eşyaları ile birlikte 1717 yılındaki fırtına sırasında batan İngiliz korsan gemisi Whydah’ın enkazından altı iskelet çıkardılar. 

1984 yılında batığı keşfeden Barry Clifford öncülüğündeki ekip, su altındaki nesnelerin etrafında oluşan katı kütlelerin içinde kalıntıları buldu. Massachusetts’teki Whydah Korsan Müzesi’ndeki uzmanlar, şimdi iskeletleri daha ayrıntılı incelemeyi planlıyor.

Clifford, “Korsanların belirlenmesinde günümüz ileri teknolojisinin bize yardım edeceğini ve onları muhtemel akrabaları ile buluşturmayı  umuyoruz.” diyor. 

(Batıktaki Kağıtlar, Korsanların Okuma Alışkanlığını Gösteriyor)

Ekip, bütün bir iskelet ile birkaç kalıntı çıkardı ve bazı kemiklerin kırılmış olduğunu tespit etti; bu nedenle gemi alabora olduğunda içindekilerin geminin altında ezildiği düşünülüyor. 

Bu batıkta ilk defa insan kalıntısı bulunmadı. 2018 yılında müzenin araştırmacı grubu, Whydah’ın kaptanı Samuel Bellamy’nin (Kara Sam) bugün yaşayan akrabalarından birinin DNA’sı ile, batıkta bulunmuş bir bacak kemiğinden alınan DNA örneğini  karşılaştırdılar. Fakat analiz, uyluk kemiğinin sahibinin söz konusu korkunç kaptan değil, Doğu Akdeniz bağları olan bir adam olduğunu gösterdi.

Ayrıca Clifford, bu isimsiz korsanın, elinde silahı ve cebinde muhtemelen altın bir metalle öldüğünü söylüyor. 

Ayrıca Clifford, “Bu talihsiz kişinin Bellamy olmadığı ortaya çıksa da bu iskelet kalıntıları onunla ilgili bilgi verebilir.” diyor.

Whydah korsan gemisinin bir modeli. C: Wikimedia Commons

Dünyada, enkazından belirlenebilmiş tek korsan gemisi olan Whydah’ın aslında bir hikayesi var. 26 Nisan 1717 yılında Wellfleet açıklarında battı ve ikisi hariç gemide bulunan 146 kişi öldü. Mürettebattan 101 kişinin cesedi sahile vurdu; fakat Bellamy’nin de içinde bulunduğu 43 kişi, görünüşe göre batan geminin içinde kaldı. 

Yaklaşık 1689 yılında İngiltere nin batısında doğan Bellamy, 28 yaşında ölmeden önce yaptığı soygunlardan, günümüz değeri ile söylersek, 145 milyon dolar elde etmiş tüm zamanların en zengin korsanlarından biriydi. 

Bellamy’nin mürettebatı, esir alınmış Afrikalılar ve Amerikan yerlileri ile Avrupa ve Kuzey Amerika’dan gelen denizcilerden oluşuyordu. Orijinali bir İngiliz köle gemisi olan bu yelkenli, 1717 yılında Bellamy tarafından ele geçirildi. 

Kaptan, tüm mürettebatına eşit davrandı ve önemli kararlar alırken bunları onların da oyuna sundu. Denizlerin Robin Hood’u olarak da anılan Bellamy, korsanlığını, fakirleri kanun dahilinde soyan zengin tacirlere karşı halka dağıttığı bir tür adalet olarak gördü. Zaten bir konuşmasında bu durumu “Cesaretimizi koruyarak zenginlerin mallarını yağmalıyorduk.” diyerek itiraf ediyordu . 

Clifford, “Bu gemi batığı çok önemli bir alan, ayrıca mürettebatın üçte birinin Afrika kökenli olduğunu biliyoruz ve onların, önceleri bir köle gemisi olan Whydah‘ı yağmalamaları onlar ile ilgili farklı bir görüşü de beraberinde getiriyor. Paylaşımcı olan kaptanları efsanevi Samuel Bellamy (Kara Sam) ve mürettebatı, medeni denilen toplumların böyle bir şey üzerinde düşünmesinden çok önce demokrasiyi deneyimlediler.” diyor.

Bu batıktan 15.000 sikke, yaklaşık 1.5 kg’lık ve 56 kalibrelik silahların yanısıra kelepçeler ve kıymetli taşlar çıkarıldı. 

Gemide, Bellamy’nin mürettabatı tarafından ele geçirilen elliden fazla gemiden değerli eşyalar yer alıyordu. Bu nedenle Whydah’ın enkazından çıkan malzemeler, 18. yüzyıla ait kültürel bir kesit de sunuyor. 


Smithsonian Magazine. 12 Şubat 2021.

Celal Bayar Üniversitesi Tarih Bölümü mezunu. Tarih Öğretmeni.

You must be logged in to post a comment Login