Neandertallerin İnsan Sesini Algılama ve Üretme Kapasitesi Vardı

Neandertal kulaklarının sanal olarak yeniden yapılandırılması, soyu tükenmiş kuzenlerimizin modern insanlarla aynı fiziksel kapasiteye sahip olduğunu ve bizimle aynı sesleri çıkarabildiğini gösteriyor. Ancak bir dil konuşup konuşmadıkları hala bilinmiyor.

Bir Neandertal erkeğinin ve kadınının canlandırması. C: Science Photo Library

İspanya’daki Alcalá Üniversitesi’nden Mercedes Conde-Valverde, “Bir dilleri olup olmadığını bilmiyoruz, ancak en azından bizim sahip olduğumuz türden konuşmaya sahip olmak için gereken tüm anatomik parçalara sahiptiler.” diyor. “Onların dili aynı değildi, ne İngilizce, ne İspanyolca, ne de böyle bir şey. Ama onları duyabilseydik, insan olduklarını anlardık.”

Conde-Valverde ve meslektaşları, kafataslarının BT (Bilgisayarlı Tomografi) taramalarına dayanarak, Neandertal dış ve orta kulak boşluklarının sanal rekonstrüksiyonlarını oluşturmak için tıbbi görüntüleme yazılımı kullandılar.

(Neandertallerle Seks Hakkında Neler Biliyoruz?)

Bu modellerle Neandertallerin işitebilecekleri ve muhtemelen konuşma olarak üretebilecekleri seslerin aralığını belirleyebilirler. Bu teknik, daha önce diğer eski insanlarda ve şempanzelerde konuşma ve işitme üzerinde çalışmak için kullanılmıştı.

Ekip, Neandertallerin yakın ataları olduğu düşünülen Sima de los Huesos homininleri olarak bilinen bir grup fosil için de aynısını yaptı. Sonuçlar, bu atalardan farklı olarak Neandertallerin modern insanlarla aynı işitme kapasitesine sahip olduğunu gösterdi.

Modern bir insanda (solda) ve Amud 1 Neandertal’de (sağda) kulağın 3D modeli ve sanal rekonstrüksiyonu. C: Mercedes Conde-Valverde

Conde-Valverde, Neandertal işitme duyusunun “s”, “k”, “t” ve “th” gibi modern insan dillerinde sıklıkla görülen sessiz harflerin üretimi için optimize edildiğini söylüyor.

Bunun dil gelişimi için zihinsel kapasiteye sahip oldukları anlamına gelip gelmediğini bilmesek de Conde-Valverde, taş alet kullanımı, takı yapımı ve sanat dahil olmak üzere son arkeolojik kanıtların Neandertallerde dil yeteneğini gösterebilecek karmaşık davranışlara işaret ettiğini söylüyor.

Fransa’daki Lumière Üniversitesi Lyon 2’den Dan Dediu, “Muhtemelen bir tür konuşma yaptıkları gerçeğini görmezden gelmek gittikçe daha zor hale geliyor.” diyor. “Bizimkine çok benziyordu ama aynı değildi.”


New Scientist. 1 Mart 2021.

Makale: Mercedes Conde-Valverde et al. 2021. Neanderthals and Homo sapiens had similar auditory and speech capacities. Nat Ecol Evol.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login