Terakota Askerlerin Antik Yunanlar Tarafından Yapıldığı Haberi Yalanlandı

Çinli arkeolog, BBC’de çıkan Terakota Ordusu’nun Antik Yunanlı sanatçılar tarafından yapıldığına ilişkin haberi yalanladı ve söylediklerinin çarpıtıldığını iddia etti.

ünlü terakota askerlerini yunan heykeltraşlar tasarlamadı

12 Ekim’de yayımlanan BBC raporunda; Antik Yunanlı heykeltraşların, Çin’deki ünlü Terakota Ordusu’nu tasarlamış olabileceği, hatta Antik Yunanlı bir heykeltraşın, yerel halkı eğitmek için o bölgede bulunmuş olabileceği belirtiliyordu.

BBC’de çıkan haberde, Çindeki imparator mezarının baş arkeoloğu Dr. Li Xiuzhen’in şu sözlerinden alıntı yapılmıştı: “Artık mezarda bulunan Terakota Ordusu’nun, akrobatların, bronz heykelciklerin, Antik Yunan heykelleri ve sanatından etkilendiğine inanıyoruz.”

Fakat Çinli arkeolog Li Xiuzhen, konuşmasının BBC tarafından bağlamı dışında kullanıldığını, söylediklerinin çoğunun BBC muhabirleri tarafından görmezden gelindiğini belirtiyor.

Li Xiuzhen; “Benim fikrime göre Terakota Askerleri bir ihtimal batı kültüründen etkilenerek yapılmış olabilir, fakat tamamen Çinliler tarafından yapıldılar. BBC Batı etkisi hakkında söylediklerimi abarttı ve röportaj sırasında değindiğim ana noktaları göz ardı etti.” diyor.

Li Xiuzhen ayrıca BBC’nin haberinde, kendi sözlerinin, fikirlerini desteklemediği Prof. Lukas Nickel’ın sözlerinden hemen önceye konulduğunu ve ikisinin de aynı fikri destekler gibi gösterildiğini söylüyor.

BBC’nin haberine göre, Prof. Nickel, Antik Yunanlı bir heykeltraşın, yerel halkı eğitmek için o bölgede bulunmuş olabileceğini söylüyordu.

“Ben bir arkeoloğum ve sadece kanıtlara değer veririm.” diyen Li Xiuzhen, “Terakota askerlerin arkasında hiçbir Antik Yunan ismi bulamadık. Bu da yerel halkı eğitmek için hiçbir Antik Yunan heykeltraşın olmadığını destekliyor.” diyor.

İlk İmparator’un mezarını koruması için yapılan Terrakota Ordusu, 1974 yılında bulunmuştu. Fakat yapılan Jeofiziksel yüzey araştırması, bu mezar kompleksinin düşünülenden çok daha büyük, Mısır’daki Krallar Vadisi’nin 200 katı kadar olduğunu gösteriyor.


Shanghai Daily

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login