Nazca Vadisi’ndeki Cahuachi Kutsal Alanında Yeni Tapınak Bulundu

Peru’daki ünlü Nazca Vadisi’nde yer alan Cahuachi kutsal alanında, Büyük Tapınak’tan 13 metre kalınlığında ve 5 metre yüksekliğinde bir duvar ile ayrılmış olan Güney Tapınak olarak adlandırılan bir tapınak bulundu.

Kuzey Tapınak

Kuzey Tapınak

Araştırmaların başındaki kişi Giuseppe Orefici, tapınak duvarının oldukça anıtsal olmasının nedeninin tam olarak anlaşılamadığını fakat bu devasa boyutlardaki duvarların savunma amaçlı olmadığını söylüyor.

Güney Tapınak içerisinde ayrıca, iki metre yüksekliğinde ve bir buçuk metre genişliğinde beş kap bulundu.

Orefici, bu büyük kaplarda muhtemelen kral yada baş rahiplere ait kemiklerin olduğunu fakat bu kalıntıların uzun zaman önce Nazca dışına götürülmüş olabileceğini söylüyor.

Nazca’nın gizemleri hakkında yazılı kayıtlardaki sınırlı bilgiler, yaklaşık 35 yıldır sürdürülen kazılar ile Nazca’nın bilinmeyenlerini ortaya çıkarıyor.

Nazca Vadisi'ndeki Cahuachi Kutsal Alanında Yeni Tapınak Bulundu

Cahuachi Kutsal Alanı 800 yıl boyunca, yaklaşık olarak MÖ. 400’den MS. 450 yıllarına kadar kullanıldı ve daha sonra terk edildi.

Araştırmacılar Cahuachi Kutsal Alanı’nın kentsel tören merkezi veya hac bölgesi olarak kullanılmış olabileceğini söylüyor. Bunun nedeninin ise belki de bu bölgenin tanrılar tarafından lanetlenmiş bir alan olarak görülmesi olabileceği düşünülüyor. O dönemde yaşayan insanların burayı lanetli alan olarak görmesinin nedeni, kazılarla da tespit edilen MS. 400 ila 420 yılları arasında gerçekleşen iki büyük sel felaketi ve feci sonuçları olan depremler olabilir.

Araştırmacılar, bahsedilen büyük felaketlerin düşmanca ilahlar tarafından yerleşimcilere gönderilmiş olduğu düşüncesi bu alanın terk edilmesindeki ana neden olmalı diyor. Olasılıkla rahiplerin terk edilişten sonra tapınağı kutsal mühür ile kapatmış olduklarını belirtiliyor. Ancak alanın terk edilmesinin ardından buraya hediyeler getirildiği ve sonraki yıllarda buranın mezarlık olarak kullanıldığı biliniyor.

Nazca Vadisi'ndeki Cahuachi Kutsal Alanında Yeni Tapınak Bulundu


agi.it

 

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login