Tepkili Arkeologlar, Ziyaretçileri Louvre Müzesi’ne Beleşe Soktu

Görünen o ki durumlarından ve devletin uygulamalarından memnun olmayan tek arkeologlar Türk arkeologlar değil. Geçen Perşembe günü Fransız arkeologlar Louvre Müzesi’nde, tepkilerini ilginç ve biraz espirili bir protestoyla dile getirdi. Yaklaşık 100 tepkili arkeolog, Paris’teki müzenin lobisini basıp neredeyse beş saat boyunca bilet gişelerini engelledi ve binlerce ziyaretçinin giriş ücreti ödemeden müzeye girmesine izin verdi.

Protestoya katılanlar, inşaat alanlarında çalışan koruyucu ya da önleyici arkeologlardı. Koruyucu/önleyici arkeologlar, inşaatlarda geriye kalan arkeolojik eserlerin zarar görmeden ortaya çıkarılmasını  ve hiçbir eserin yok olmamasını sağlamak için inceleme yapmakla görevliler. Protestocular CGT-Sud-FSU-CNT isimli, kültür alanında çalışanları temsil eden sendikaların oluşturduğu koalisyonun üyeleriydi.

“Arkeologlar tarafından sunulan ücretsiz giriş” Protestocuların bilet gişesine astığı yazı

Kamu sektöründe çalışmalarına rağmen bu arkeologlar, 2003’te çıkarılan bir yasayla inşaatlarda yapılan incelemeler için özel teşebbüslerle rekabete girmek zorunda kaldı. Arkeologlara göre bu rekabet, arkeolojik çalışmaların kalitesini büyük ölçüde etkiliyor. İnşaat alanlardaki ilk inceleme ve teşhislerin Milli Koruyucu Arkeoloji Araştırmaları Enstitüsü çalışanları tarafından yapılması zorunlu olsa da, asıl kazılar özel şirketler tarafından yapılabiliyor.

Sendika üyelerinden Thomas Bouquin “Özel şirketlerin girişi, araştırmalarda bir dengesizlik yarattı. Şirketler bulgularını paylaşmıyorlar ve halka hiçbir hizmet etme yükümlülükleri yok” diye France TV Info’ya açıklama yaptı.

Protestocular koruyucu arkeolojinin 2003 yasasına tabi olmamasını talep ediyor. Arkeologlar Sendikası’nın internet sitesindeki açıklamaya göre, protesto için Louvre Müzesi’nin, IM Pei’nin yaptığı camdan piramit ve Cour Napoleon altındaki lobisi seçildi, çünkü müze 1989’da genişletildiğinde, bu alanlarda geniş bir koruyucu arkeoloji projesi gerçekleştirilmişti.

Müzenin camdan piramit altındaki lobisi

France TV Info, protesto başlayınca müzenin ilk başta girişleri kapadığını, fakat sonra insanların bedava girmesine izin verdiğini bildirdi. Müze yetkilileri açıklama yapmayı reddederken, bir kültür bakanlığı sözcüsü bakanlığın sendikayla görüşmeler yaptığını söyledi. Sözcü, bakanlığın, arkeologların protestolarının sonuçlarına Louvre müzesinin katlanmasına izin vermelerine hayret ettiğini söyledi.

Louvre müzesi Paris’teki en popüler turistik mekanlardan biri ve 2014’te ağırladığı 9.3 milyon ziyaretçiyle dünyada en çok ziyaret edilen müze. Normalde Louvre’daki sürekli koleksiyona giriş 12 euro, (33,8 Türk lirası) kalıcı ve geçici sergilere giriş de 16 euro (45 Türk lirası) ediyor.

http://hyperallergic.com/
http://www.thelocal.fr/

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply