Louvre Müzesi Tüm Koleksiyonunu Çevrimiçi Yayınladı

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi Louvre, Mona Lisa ve Venus de Milo da dahil olmak üzere 480.000’den fazla eseri çevrimiçi erişime açtı.

Mona Lisa, Louvre Müzesi’nin en gözde eserlerinden biri.

Louvre, Cuma günü yaptığı basın açıklamasında, müzenin 480.000’den fazla parçadan oluşan müzenin tüm sanat eserlerini içeren bir çevrimiçi platform yayınladığını duyurdu.

Web sitesi, müzenin sekiz bölümünde İslam sanatı ve Rönesans heykellerinden Antik Mısır eserlerine kadar uzanan koleksiyonlardan sanat eserlerini sergiliyor. Hem sanatseverler hem de araştırmacılar artık Louvre koleksiyonunun tamamını ücretsiz ve çevrimiçi olarak görüntüleyebilecekler.

(British Museum 4.5 Milyon Eseri Çevrimiçi Yayımladı)

Paris’te müzenin müdürü Jean-Luc Martinez şunları söylüyor: “Louvre, eserlerinin üzerindeki tozları alıyor, en az bilinen eserlerin bile.”

“İlk defa müzede sergilenen, ödünç verilen, hatta depoda olan eserler de dahil olmak üzere, herkes bir bilgisayardan veya akıllı telefondan tüm eser koleksiyonuna ücretsiz olarak erişebilir.”

“Louvre’un çarpıcı kültürel mirası artık sadece bir tık ötede. Eminim ki bu dijital içerik, insanları koleksiyonları bizzat keşfetmeleri için Louvre’a gelmeye daha da teşvik edecek.”

Louvre Müzesi.

İnteraktif site, ziyaretçilerin müzeyi oda oda keşfetmelerine olanak tanıyacak ve Fransızca, İngilizce, İspanyolca ve Çince dillerinde açıklamalar mevcut. Çevrimiçi ziyaretçiler, basit veya gelişmiş aramalar ile müzenin devasa koleksiyonlarında arama yapabilirler.

Açıklamaya göre, müzenin koleksiyonu yavaş yavaş genişledikçe, web sitesi müze uzmanları tarafından düzenli olarak güncellenecek.

Çoğu cihazın yanısıra collections.louvre.fr, cep telefonlarında görüntülenmek üzere de optimize edildi.

Müze, salgın ve planlanan yenileme çalışmaları nedeniyle insanların ziyaretine kapalı kalmaya devam ediyor.


CNN. Sky News. 28 Mart 2021.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login