British Museum 4.5 Milyon Eseri Çevrimiçi Yayımladı

British Museum, en ünlü eserlerine ait 300.000 fotoğrafı daha çevrimiçi yayımladı ve toplamda 4.5 milyon eseri internete açtı.

The Lewis Chessman C: the Trustees of the British Museum.

Koronavirüs salgını nedeniyle dünyanın çoğunun evlerine kapanması, uzun süredir ertelediğiniz görevleri yapmak için iyi bir zaman. Bu görev, British Museum için çevrimiçi koleksiyon veritabanına eserleri ve fotoğrafları eklemeyi de içeriyordu. British Museum, yeni eklediği dijital arşivle birlikte, bugüne kadar yaklaşık 4,5 milyon eseri, yani ansiklopedik koleksiyonunun yaklaşık yarısını dijitalleştirdi.

Yeni güncelleme, 300.000’e yakın yeni fotoğraf içeriyor ve bunların tümü Creative Commons lisansı altında ticari olmayan amaçlar için ücretsiz olarak indirilebilir ve kullanılabilir. Ve ilk kez, 2007’de piyasaya sürülen çevrimiçi kataloğa artık cep telefonları ve tabletler ile erişilebilir.

(Antik Mısır Yapılarını Sanal Tur ile Keşfedin)

Yeni güncelleme ile ünlü Rosetta Taşı gibi eserlerin yüksek çözünürlüklü fotoğrafları da eklendi. Böylece müzede olsanız bile insan gözüyle görülemeyen en ufak detayları bile keşfedebilirsiniz.

Parthenon frizlerinden bir parça. C: the Trustees of the British Museum.

Müzenin direktörü Hartwig Fischer, “Bu büyük yenilemeyi erkenden ortaya çıkarabildiğimiz için mutluyuz ve bu önemli eserlerin bu zor zamanda ilham ve hatta sadece dikkat dağıtıcı anlar sağlayabileceğini umuyoruz.” diyor.

Dijital koleksiyona yeni eklenenler arasında, Paskalya Adası heykeli Hoa Hakananai’a ve ressam Dante Gabriel Rossetti’nin Eylül ayında satın alınan “Breuze Sans Pitié’nin Ölümü” adlı eseri de yer alıyor.

Bununla birlikte müzenin yaptığı açıklamaya göre, çevrimiçi kataloğa yapılan eklemeler, British Museum’un geçen yıla göre zaten yüzde 120 artan çevrimiçi trafiğini daha da artıracak.

Ancak bu süreçte bazı hatalar da yaşandı. Müze, Türkiye kartpostallarının sahiplerini kataloglarken, “Her hakkı saklıdır” anlamına gelen “Her Hakkı Mahfuzdur” ifadesini bir şirket adı olarak kayda geçirdi.

Kurum, bir Türk diplomat Twitter’da hatayı duyurana kadar kartpostalların “Türkiye’nin en büyük kartpostal üreticisinden” olduğunu iddia etti.

Daha sonra British Museum, “Tüh! Bunu belirttiğiniz için teşekkürler.” şeklinde cevap verdi.


The Artnet. 1 Mayıs 2020.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login